Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Köprü ve otoyollara 1 Nisan tarifesi geliyor! İşte zamlı fiyatlar

Köprü, otoyol ve tünel geçiş ücretlerine 1 Nisan itibariyle dolar kuru farkı ile yeni fiyatlandırma gelmesi bekleniyor. Bu duruma bağlı olarak Hazine’den çıkacak paranın da artacağı söyleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 10:50
Kaynak: Hilal Baldemir
Köprü ve otoyollara 1 Nisan tarifesi geliyor! İşte zamlı fiyatlar

Döviz kurlarındaki sürekli yükseliş, dolar ve Euro olarak verilen yap-işlet-devret (YİD) projelerindeki garantilerin de katlanarak artmasına neden oldu. CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, kur artışının köprü, tünel, havaalanı ve demiryolundaki garanti faturasını ağırlaştırdığına dikkat çekti.

Sarıgül, Meclis kürsüsündeki konuşmasında, “1 Nisan’da geçiş ücretlerinde firmalara ödenecek tutar araç başına Osmangazi Köprüsü’nde 1.632 lira, Çanakkale Köprüsü’nde 650 lira, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 176 lira, Avrasya’da ise 208 lira olacak. Vatandaşa yansıtılan ücret tarifesine gizli zam yapılmış olacak. Vatandaş aynı ücreti ödese de aradaki farkı Hazine ödeyecek” şeklinde konuştu.

Köprü, otoyol ve tünel geçiş ücretlerinin 1 Ocak 2024’te zamlandığının altını çizen Sarıgül, yap işlet firmalarıyla yapılan sözleşmelerin gereği olarak fiyatların üç ayda bir güncel kur üzerinden yeniden belirlendiğini aktardı.

Vergiden karşılanıyor

“Sözleşme gereği dolar ve Euro olarak belirlenen geçiş ücretleri uygulanan ücretlerin kat ve kat üzerinde çıkıyor” açıklamasını yapan Sarıgül, “Aradaki fark Hazine’den yani milletin ödediği vergilerden karşılanıyor” dedi. “Vatandaş Osmangazi Köprüsü’ne 290, Çanakkale Köprüsü’ne 295, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 35, Avrasya Tüneli’ne 80 lira ödüyor” şeklinde konuşan Sarıgül, “Ama garantiler nedeniyle kur farkı Hazine tarafından karşılanıyor” şeklinde konuştu. Sarıgül, iktidarın firmaları düşündüğü kadar emekliyi düşünmediğini söyleyerek, “Emekliye gelince ‘kaynak yok’ diyorlar” şeklinde tepki gösterdi.

‘Geçiş ücretleri yine can yakacak’

“Bugünkü kuru dikkate aldığımızda, 1 Nisan’a kadar artmazsa ve sabit kalır ise geçiş ücretleri yine can yakacak” ifadelerini kullanan CHP’li Mustafa Sarıgül, “İktidar garantili projelerde işletmeci firmaların kur kayıplarını düşünerek güncelleme yaptığı için seçim sonrasında ilk artışı da buralarda olacak” ifadelerini kullandı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.