Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kartlı ödemeler ve fenomenler Maliye Bakanlığı’nın kıskacında!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son dönemlerde özellikle sosyal medya fenomenleri tarafından neden olunan vergi kayıpları ve kaçaklarını önlemek adına düğmeye bastı. banka kartı, kredi kartı ve sanal kart üzerinden yapılan elektronik ödemelerini yakın takibe alan Maliye Bakanlığı aynı zamanda sosyal medya platformları üzerinden gelir elde eden fakat bu gelirleri beyan etmeyen kişiler hakkında da çalışma başlatıldığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2024 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2024 12:45
Kaynak: Hilal Baldemir
Kartlı ödemeler ve fenomenler Maliye Bakanlığı’nın kıskacında!

Son dönemlerde özellikle sosyal medya fenomenleri tarafından yapılan vergi usulsüzlükleri ve kara para aklama gibi suçlarla mücadele eden Maliye Bakanlığı bu konu hakkında başlattığı çalışmaları kamuoyu ile paylaştı.

Küresel ölçekte ve Türkiye’de de payı giderek artan e-ticaretin kullanım oranının Kovid-19 salgınıyla Türkiye'de oldukça fazla yükseldiğine işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, e-ticaret hacminin son yıllarda artmasının elektronik ödemelerde de yüksek artışları beraberinde getirdiğini söyledi.

Bakan Şimşek, yüksek e-ticaret hacminin vergi yükümlülüklerine doğru bir şekilde yansıması için Bakanlık olarak kapsamlı analizler yaptıklarının altını çizerek, vergi kayıp ve kaçağını önlemek amacıyla banka kartı, kredi kartı ve sanal kartlar üzerinden gerçekleştirilen elektronik ödemeleri yakın takibe aldıklarını bildirdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın e-ticaret kapsamında yapılan elektronik ödemelere ilişkin verileri, aracı hizmet sağlayıcıları, bankalar ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarından aldığını aktaran Bakan Şimşek, "Elektronik ödemelere ilişkin veriler üzerinden elektronik ortamda mal ve hizmet alım satımı yapan firmalar hakkında detaylı çalışma başlattık ve bu kapsamda ödeme kayıtlarından hareketle yaklaşık riskli 250 bin mükellefi analize tabi tuttuk." diye konuştu.

Sosyal medyadan gelir elde edip vergi mükellefi olmayanlar tespit edildi: Gerekli işlemler başlatıldı

Yürütülen bu çalışmalar kapsamında sosyal medya platformlarından gelir elde edenlerin de yakın takibe alındığını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

"Başta fenomenler olmak üzere, Instagram, Twitch, TikTok ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarından gelir elde edip, bu gelirleri beyan etmeyenler hakkında çalışma başlatıldı. Bu kişilerin tahsilat yöntemi olarak genellikle elektronik ödeme kuruluşlarını tercih ettikleri dikkate alınarak, analizin kapsamı sosyal medya uygulamalarını da kapsayacak şekilde genişletildi. Bu kapsamda sosyal medya uygulamaları üzerinden gerek içerik sağlayıcı olarak gerekse mal veya hizmet satışı gerçekleştirerek gelir elde eden çok sayıda kişi tespit edildi. e-Ticaret ve sosyal medya uygulamalarına yönelik yapılan analiz çalışmaları sırasında gelir elde ettiği halde hiç vergi mükellefiyeti bulunmayanlar tespit edilerek gerekli işlemler başlatıldı."

Ayrıca Bakan Şimşek, usulsüz gerçekleştirilen KDV uygulamalarına yönelik artan şikayetler üzerine KDV oran denetimlerine de ağırlık verdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Saha denetimleri hız kesmeden devam ediyor. Restoran ve kafelerde yüzde 1 KDV oranıyla gerçekleştirilen satışları yoğun olarak denetleyen Gelir İdaresi Başkanlığı'mız, denetimlerine büfe ve benzeri yerleri de ekledi. Perakende satışında KDV oranı 'sıfır' olan ürünleri satan büfe gibi yerlerde, KDV'ye tabi diğer ürünlerin satışlarının sigara satışı gibi gösterilerek KDV'siz satıldığını tespit eden Başkanlık, bu yolla KDV'de meydana gelen kaybı dikkate alarak gerekli vergi ve ceza uygulamalarına başladı."

Şimşek konuşmasının devamında, "Şahsıma sosyal medya üzerinden gelen ihbar üzerine, restoran ve kafelerde yüzde 1 KDV oranıyla gerçekleştirilen satışlar nedeniyle 39 bin mükellef denetlenirken 2 milyar lira KDV matrah farkı tespit edildi ve gerekli işlemler yapıldı." dedi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.