Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kalıcı hasarlar bırakabilir! İşte Japonya’da hızla yayılan ölümcül virüsün belirtileri

Son haftalarda Japonya’da ortaya çıktığı ve ölümleri beraberinde getirdiği konuşulan ölümcül virüse ilişkin Prof. Dr. Tevfik Özlü, yeni bir salgın başlamasına karşı uyarıda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2024 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2024 11:36
Kaynak: Hilal Baldemir
Kalıcı hasarlar bırakabilir! İşte Japonya’da hızla yayılan ölümcül virüsün belirtileri

Dünya Japonya’da ortaya çıkan yeni virüsü konuşuyor. Hızla yayılmaya başlayan ve ölümcül semptomlara neden olan virüs Japonya’da korku ve panik yaratmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. Özlü, semptomları arasında boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, zatürre ve menenjit gibi belirtiler bulunduğunu, ortaya çıktığı Japonya'da hızla yayılan ölümcül tehlikeli bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu açıkladı.

Salgına yol açan bakterinin boğaz enfeksiyonlarına sebebiyet verdiğini, hastalığın kalıcı hasarlara neden olabileceğini de belirten Prof. Dr. Özlü, şu şekilde konuştu:

-Japonya'da son zamanlarda A grubu streptokoklarla ortaya çıkan bir salgından söz ediliyor. Aslında A grubu streptokoklar her yerde var. Bizde de var. Bütün dünyada da var. Zaman zaman boğaz enfeksiyonlarına yol açarlar.

-Tonsilit gibi, farenjit gibi hastalıklara yol açarlar. Ama bazen de bu hastalıklar sırasında kalpte, böbrekte, eklemlerde hasarlar ortaya çıkabilir ve kalıcı sorunlar yaşanabilir.

-Japonya'da bildirilen vakaların daha çok toksik şok sendromu dediğimiz bir ağır tabloya evrildiği görülüyor.

-Bu tabii etkenin kendisiyle ilgili bir değişikliğe ya da hastalığa yakalananların sağlık durumuyla ilgili bir duruma bağlı olabilir.

'Kolayca teşhis konabilir'

Yayılmaya devam eden bu salgının tedavisinin antibiyotiklerle kolay bir şekilde mümkün olduğunu aktaran Prof. Dr. Özlü, şöyle konuştu:

-Henüz bunu net olarak bilmiyoruz ama bu bir pandemi oluşturacak tehdit değil. Çünkü virüs değil.

-Bu bir bakteri; tedavisi var. Yani penisilin grubu antibiyotiklerle bunu kolaylıkla tedavi edebiliyoruz. Ama böyle boğazda ağrı, ateş, vücutta kırgınlık gibi semptomlarla kendini belli eder.

-Böyle bir durum ortaya çıktığında tabii ki hekime başvurmak gereklidir. Kolayca teşhis konabilir, boğazdan sürüntü şeklinde örnek alınıp A grubu streptokoklar olup olmadığı netleştirilebilir.

-Buna göre de bir haftalık bir tedaviyle bazen tek doz penisilin, enjeksiyonla tedavi edilebilir. Yani panik veya böyle bir endişeye yol açacak durum gözükmüyor.

Hastalığın ciddiye alınması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Özlü, "Bu tür boğaz enfeksiyonları genelde geçiştiriliyor. Yani 'İşte boğazım ağrıyor, tonsilit oldum, işte bademcik oldum’ denilip önemsenmiyor. Oysa beta hemolitikler, özellikle A grubu ve hemolitikler önemlidir. Bu hastalığın ardından kalıcı kalp kapak sorunları, kalıcı romatizmalar, böbrek hasarları olabilir, toksik şok sendromuna ilerleyebilir. O açıdan böyle durumlarda hekime başvurup tedaviyi almak gerekiyor" dedi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.