Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

HAK-İŞ Yalova Belediyesi’ni uyardı

Yalova Belediyesi tarafından yapılan işten çıkartmalara tepki gösteren Hak-İş Sendikası Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde yaptığı açıklama ile işten çıkartılan işçilerin işlerine geri alınmalarını istedi. Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız durumun açık bir emek düşmanlığı olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 14:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 14:02
Kaynak: Yalova Hayat
https://www.yalovahayat.com/
HAK-İŞ Yalova Belediyesi’ni uyardı

Hak-İş Sendikası, Yalova Belediyesi tarafından yapılan işten çıkartmalara tepki amacıyla meydana indi. Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde işten çıkartılan personeller ve sendika yöneticilerinden oluşan kalabalık bir topluluk basın açıklaması yaptı. Sendika adına açıklamayı Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız okudu.

Yıldız yaşanan durumun haksız ve hukuksuz olduğunu ifade ederek işçilerin yeniden işlerine geri alınmalarını istedi. Konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını da ifade eden Yıldız, “Yalova Belediyesi emekçileri açık bir emek düşmanlığı ile karşı karşıyadır. 31 Mart Seçimleri sonrası belediyelerde yaşanan işçi kıyımı ve emek düşmanlığına maalesef Yalova Belediyesi de eklenmiştir. 150’ye yakın arkadaşımız keyfi gerekçelerle, haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmıştır. Bugün, haksız, hukuksuz ve keyfi olarak işlerinden edilen Yalova emekçilerinin yalnız olmadığını göstermek için buradayız. Ülkemizde her yerel seçim sonrası parti değişikliği yaşanan belediyelerde baş gösteren işçi kıyımları, emek hareketi adına bir utanç kaynağı olagelmiştir. Bu, tahammül edilebilecek bir durum değildir. Belediye başkanlarının asli görevi, kendisine yetkiyi veren vatandaşlara hizmet üretmektir.

31 Mart Seçimleri sonrası Yalova Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Gürel, Yalova’ya hizmet etmek yerine, Nasıl emek düşmanlığı yapabilirim, belediye emekçilerini nasıl mağdur edebilirimin derdine düşmüştür.  Yalova’da yerel seçimlerden bugüne, 3 aydır, belediye emekçisi arkadaşlarımızın maaşları günü ve zamanında ödenmediği gibi bir de üstene, iş kanununa aykırı olarak görev yerleri değiştirilmektedir. Arkadaşlarımız ikramiyeleri, bayram paraları ve mesaileri 3 aydır ödenmeyerek mağdur edilmektedir. Bu zulümdür, adaletsizliktir. İnsanların ekmeğiyle oynamaktır. Yalova Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Gürel’e sesleniyoruz: Belediyede her türlü etkinliğe para bulunurken, şehri için emek verenlerin alın terinin karşılığı neden ödenmiyor? ‘Maaşlarını ödeyemiyoruz’ diyerek, emekçilerin işlerinden edilmesi hangi vicdana sığar! Yaptığı işin gerektirdiği hiçbir riskten çekinmeden gece-gündüz, kar-kış fedakârca, onuruyla, alın teriyle çalışan bu insanlar, işten çıkarılmayı, baskı ve mobinge maruz bırakılmayı gerektirecek ne yaptı, suçları nedir? Bu zor ekonomik koşullarda aileleriyle birlikte hayatta kalmaya çalışan bu insanlar, işten çıkarılmayı hak etmiyor. Siz, çalışanlarınıza, gece başını yastığa koyduğunda yarın ne olacağım diye düşünmeyecek, endişeden uzak, huzurlu bir iş ortamı sağlamak z

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.