Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erkan Baş Yalovalılarla buluştu: “Bizim belediyelerimiz 24 saat halkın sorularına açık olacak”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve Gebze Belediye Başkan Adayı olan Erkan Baş, 15 Mart Cuma günü Yalova’ya gelerek vatandaşla buluştu. Çok sayıda partili ve vatandaş düzenlenen halk buluşmasına yoğun ilgi gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 10:32
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 10:41
Kaynak: Murat Can Aytemur
Erkan Baş Yalovalılarla buluştu: “Bizim belediyelerimiz 24 saat halkın sorularına açık olacak”

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi yaklaşırken, seçim çalışmalarına devam ederek, vatandaşlar ile bir araya gelen TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın sıradaki durağı Yalova oldu. Burada Yalovalılar ile buluşan Baş, ülke siyasetine ve yerel seçimlere dair önemli açıklamalarda bulundu. 

rganizasyonda kürsüye çıkan ilk isim TİP Çiftlikköy Belediye Başkan Adayı Cem Cankut oldu. Cankut sözlerinde, TİP’in, vatandaşı iki parti arasında sıkışmışlıktan kurtaracak bir yol olduğunu belirtti ve TİP’in, sosyalist bir parti olarak, tüm Türkiye’ye bir sosyal partinin nasıl bir yönetim sergileyeceğini ve halkla kişinin nasıl yan yana yürüyeceğini herkese göstereceğini söyledi. Cankut’un sözlerini tamamlaması ardından kürsüye gelen isim, TİP Yalova Belediye Başkan Adayı Hasan Kazbek oldu. 

“Bu kentin kaderini bu kentte yaşayanlar belirleyecek”

Kazbek sözlerine, işçinin ve emekçinin her zaman yanında olacaklarını ve herkes için eşit bir yönetim anlayışı ile hareket edeceklerini belirterek başladı, devamında ise, “Hayatın her alanında, en ağır baskıya, ayrımcılığa, erkek cinayetlerine maruz bırakılan kadınlarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Ağaçlarımızı, hayvanlarımızı, doğayı savunmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz. Bu kentte rant ve kar hırsıyla çalınmış olan mutluluğu ve umudu tekrar geri getireceğiz. Mikro projeler ve kooperatifler ile kent insanının üretimine ve refahına destek olacağız. Bu kentin kaderini bu kentte yaşayanlar belirleyecek, halk için halkla beraber yöneteceğiz ve biz kazanacağız” ifadelerine yer verdi.

“Devrimcilik başkalarının söyleyemediği sözü açıkça söyleyebilme cesaretidir’’

Kazbek’in sözlerini tamamlamasının ardından, alandaki vatandaşların alkışları eşliğinde Genel Başkan Erkan Baş kürsüye çıktı ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulunarak “Rantçı yönetim anlayışına karşı irademizi hep birlikte ortaya koyacak, halkçı, sosyalist bir belediyeyi birlikte inşa edeceğiz” dedi ve sözlerine devam etti. “Devrimcilik başkalarının söyleyemediği sözü açıkça söyleyebilme cesaretidir. Bizler de bunu yaptığımız için devrimci bir partiyiz. Biz halkın örgütlü gücüne güveniyoruz ve hiçbir yeri öcülere terk etmeyeceğiz. Aday gösterdiğimiz her yerde bizim gösterdiğimiz adaydan daha iyi bir adayınız varsa ona oy verin diyoruz.

Ancak hiçbirisi de daha iyi bir adayları olduğunu söyleyemiyor.” Diye belirtti. TİP’e karşı söylenen kazanamayabilir ve onların o kadar da şansı yok gibi söylemlere sert bir dille cevap veren Erkan Baş “İlla kazanacak ata oynayacaksanız altılı ganyan bayiine gidin at yarışı oynayın” dedi.  Sözlerinde TBMM’de yeterince işçi, kadın ve gencin yer almadığından bahseden Baş, TİP’in çağrısının bu düzeni değiştirmenin çağrısı olduğunu söyledi ve devamında ise “Açık konuşuyorum bu ülkede siyaset tarikatların, cemaatlerin denetiminde olursa, uluslararası sermayenin çıkarları doğrultusunda hareket ederse bu siyasetten hiçbirimizin hayrına bir şey çıkmaz dedi.

“Hiç kimsenin istek parçalarını çalmayacağız”

Genel Başkan Erkan Baş TİP’in arkasında büyük sermaye olmadığı, sadece doğrulara güvendiklerini belirtti ve devamında ise “Uzaktalar, bizim dertlerimizi, çarelerimizi gerçekten bilmiyorlar. Bizler ancak omuz omuza durursak kurtulabiliriz. Kendi öz örgütlerimizi yaratacağız. Kendi partimizi güçlendireceğiz. Hiç kimsenin istek parçalarını çalmayacağız. Bizim iddiamız şu, bütün sorunlar birlikte ele alınmalı ve bu ülkenin %99’unu oluşturan emekçilerin gözünden çıkarlarına uygun olarak çözümler üretilmeli’’ dedi. 

“Bizim belediyelerimiz 24 saat halkın sorularına açık olacak” 

Konuşmasına devam ederken TİP’in belediyecilik anlayışından bahseden Baş, TİP’in belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin 24 saat halkın denetleyebileceği ve soru sorabileceği biçimde çalışacaklarını belirtti ve devamında, “Eğer şeffaf ve katılımcı bir belediyecilik anlayışınız olursa hırsızlık olmaz, yandaş kayırmaca olmaz, yolsuzluk olmaz. Biz diyoruz ki toplumun zenginlikleri, adil bir biçimde paylaştırıldığında, ülkede aç ve yoksul insan kalmaz. Biz hiç kimseden hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz ancak hakkımız olanı da söke söke alırız” ifadelerine yer verdi. 

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.