Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden ciddi uyarı! İşte dünyayı bekleyen tehlike

Kasım ayından bu yana Türkiye’de mevsim normalleri üzerinde devam eden hava sıcaklıkları endişe uyandırırken Dünya Meteoroloji Örgütü’nden önemli bir açıklama geldi. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) geçtiğimiz yıl ve özellikle bu yılın başından bu yana normaller üzerinde sıcaklık getiren El Nino'nun etkisinin bu yılın Mart ve Mayıs ayları aralığında devam edeceğini duyurdu. WMO Genel Sekreteri Saulo, "Haziran 2023'ten bu yana her ay yeni bir aylık sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu. El Nino bu rekor sıcaklıklara katkıda bulundu, ancak ısıyı hapseden sera gazları tartışmasız ana suçludur" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 11:38
Kaynak: Hilal Baldemir
Dünya Meteoroloji Örgütü’nden ciddi uyarı! İşte dünyayı bekleyen tehlike

Dünya genelinde özellikle Türkiye’de geçtiğimiz yıldan bu yana mevsim normalleri üzerinde devam eden hava sıcaklıkları El Nino etkisiyle devam edecek. WMO bugün yaptığı açıklamada 2023'ten başlayan yüksek sıcaklılardan sorumlu El Nino iklim düzeninin, son haftalarda etkisini biraz olsun kaybederek zayıfladığını fakat önümüzdeki aylarda küresel iklimi etkilemeye devam edeceğini, insan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazlarının hapsolduğu sıcaklığı da artıracağını belirtti.

el nino devam edecek

"Normallerin üzerinde sıcaklık bekleniyor"

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) açıklamasında "Mart ve mayıs ayları arasında neredeyse tüm kara alanlarında normallerin üzerinde sıcaklıklar bekleniyor" diyerek uyardı.

dünya meteoroloji örgütü açıkladı

Ana suçlu: Sera gazları

WMO Genel Sekreteri Celeste Saulo konuyla ilgili, “Haziran 2023'ten bu yana her ay yeni bir aylık sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu. El Nino bu rekor sıcaklıklara katkıda bulundu, ancak ısıyı hapseden sera gazları tartışmasız ana suçludur" ifadelerini kullandı.

Nedir bu El Nino?

Geçtiğimiz yıldan bu yana sık sık konuşulan El Nino’nun ne olduğu da merak ediliyor. El Nino ortalama her 2 ila 7 yılda bir meydana gelir ve çoğunlukla 9 ila 12 ay kadar sürer. Orta ve doğu tropik Pasifik Okyanusu'ndaki okyanus yüzeyinin ısınmasıyla ilişkili doğal olarak meydana gelen bir iklim düzenidir. Dünyanın farklı yerlerindeki hava ve fırtına düzenlerini etkileyecek kadar geniş kapsamlıdır. Ancak bu, insan faaliyetleri nedeniyle değişen bir iklim bağlamında gerçekleşir.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.