Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Doğurganlık oranındaki düşüşle ilgili pilot çalışma başlatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçtiğimiz haftalarda açıklanan nüfus verileri ile ilgili Türkiye’deki doğum oranının azaldığını ve bunun büyük bir tehlike olduğunu dile getirmesi üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğurganlık oranının en düşük olduğu 3 ilde pilot çalışma başlatılacağı açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 11:39
Kaynak: Milliyet
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Doğurganlık oranındaki düşüşle ilgili pilot çalışma başlatılacak

Türkiye’de doğum oranlarına bağlı olarak azalan çocuk nüfusu alarm veriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz haftalarda 2023 yılına ilişkin açıkladığı doğum istatistiklerine göre Türkiye'de toplam doğurganlık hızı kayıtlara geçen en düşük seviyeye geriledi.

TÜİK'in verilerine göre 2001 yılında 2,38 çocuk olan doğurganlık hızı, yani bir kadının yaşamı boyunca dünyaya getirdiği ortalama çocuk sayısı, 2023 yılında 1,51 çocuk seviyesine geriledi.

Buna bağlı olarak çocuk nüfusunda azalma gerçekleşirken yaşlı nüfusunda ise artış gerçekleşti. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye’de yaşlı nüfus oranı çift haneli bir seviyeye ulaştı.

BAKANLIK DURUMA EL KOYDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, hafta sonu Ankara Kızılcahamam'da düzenlenen AK Parti 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"TÜRKİYE İÇİN FELAKETTİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de doğum hızının düştüğüne dikkatleri çekerek "Türkiye için felakettir" ifadelerini kullanması sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti.

TÜİK verilerine göre doğum oranlarının ciddi bir oranda düştüğü belirtilerek, aile kurumunun güçlendirilmesine ilişkin yapılacak çalışmalara ilişkin yöneltilen soru üzerine Bakan Göktaş, bu durumun sadece Türkiye'ye özgü olmadığını, birçok ülkenin bu sorunla mücadele ettiğini belirtti.

3 İLDE PİLOT ÇALIŞMA BAŞLATILACAK

Avrupa ve Asya'da da ciddi bir nüfus tedirginliğinin yaşandığını aktaran Göktaş, "Dünyadaki örnekleri inceliyor, gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. 15 Mayıs'ta kamuoyuna açıkladığımız Aile Eylem Planı'mızda da doğum oranlarına yönelik önemli bir bölüm ayırdık." diye konuştu.

Bakan Göktaş, doğurganlık oranının en düşük olduğu 3 ilde durumu kontrol altına almak amacıyla pilot çalışma başlatacaklarını da söyledi.

"TÜRKİYE AÇISINDAN VAROLUŞSAL BİR TEHDİT"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2001'de 2,38 olan doğurganlık hızının, 2023'te 1,51'e gerilediğine vurgu yaparak, şu ifadeleri kullanmıştı:

Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, açık söylüyorum Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Mevcut durum ülkemiz için tolere edilebilir olmaktan çıkmıştır. Biz bu tabloyu gördüğümüz için biliyorsunuz sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Tavsiyemizden dolayı pek çok kez eleştiriye uğradık. Maalesef zaman, öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Şunu bir defa idrak etmemiz gerekiyor, nüfus, millet olarak en büyük gücümüzdür ve bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönemde bu konuda daha kararlı olacağız.

YENİ DOĞAN SAYISI 1 MİLYONDAN AZ

2023'te canlı doğan bebek sayısı 958 bin 408 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl canlı doğan bebeklerin yüzde 51,3'ü erkek, yüzde 48,7'si ise kız oldu.

Bir kadının doğurgan olduğu dönem (15-49 yaş grubu) boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade eden "toplam doğurganlık hızı", 2001'de 2,38 çocukken, 2023'te 1,51 çocuk olarak gerçekleşti.

Hilal Baldemir

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.