Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bursa’da yeni bir fay keşfedildi! İşte büyük İstanbul depremine etkisi

Türkiye’nin son günlerde en sık konuştuğu ve endişe duyduğu olay hiç şüphesiz beklenen Marmara depremi. Bursa’da tespit edilen yeni bir fay hattı deprem konusundaki endişeyi ve korkuyu artırdı. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy Bursa’da tespit edilen yeni fay hattının büyük İstanbul depremine etkisini anlattı. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2024 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 16:25
Kaynak: Milliyet
Bursa’da yeni bir fay keşfedildi! İşte büyük İstanbul depremine etkisi

Türkiye deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğunu her an bir kez daha hatırlıyor. Uzun yıllardan bu yana sık sık büyük depremlerle acı kayıplar yaşayan Türkiye, son olarak geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen büyük bir deprem felaketi yaşadı.

53 bin 537 kişinin hayatı kaybettiği, 107 bin 213 kişinin de yaralandığı deprem felaketinin ardından gözler bir kez daha İstanbul depremine çevrildi. Son olarak geçtiğimiz aylarda Gemlik Körfezi’nde meydana gelen deprem büyük korku ve endişe yaratmıştı.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy CNN TÜRK canlı yayınında tüm Türkiye ve Bursa’daki yeni fay hattı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Marmaray’ı ilgilendiren deprem tehlikesi Kuzey Anadolu fay hattından kaynaklanıyor. İşte Bingöl Karlıova’dan başlayıp şöyle giden 1500 km uzunluğunda şurada İzmit Körfezi’nden Marmara Denizli’nin kuzeyinden Saroz Körfezi’ne kadar giden bir şimdiye kadar giden bir fay. Biz şimdiye kadar İstanbul ve çevresinin deprem tehlikesine hep bu kol için konuştuk. Ama Bolu‘dan itibaren Kuzey Anadolu fay dallanıyor. Güneye doğru bir kolu daha var. Bakın şuradan siyah çizginin olduğu yerden göllerin olduğu yerden. Gemlik Körfezi’nden Kapıdağ Yarımadası’ndan Çanakkale’ye doğru gelen kollar var. Hatta şurada da üçüncü bir kol gibi bir kol daha şu gülerlerin hepsinin kenarında faylar var zaten. Nitekim biz Kuzey kolu konuşuyoruz ama güneyde de önemli depremler vardı. Mesela 1953’te Yenice Gönen depremi vardı 7,2 hemen yanında Manyas depremi vardı, biraz daha Doğu’da Sakarya’da 1967’de deprem 1964’te burada bu bize gösteriyor ki biz kuzeyi konuşuyoruz ama güney kolda yani Çanakkale’nin Bursa’nın şu kısımdaki yaşayan ya da yerleşim alanlarındaki tüm yerlerin önemli bir deprem riski daha var” dedi.

Bu fayın tehlikesi ne boyutta? Büyük depremler üretebilir mi?

Prof. Dr. Ersoy, “Bu fay büyük depremler üretebilir. Biraz önce sizin bahsettiğiniz Yenişehir’le Bursa’da Yenişehir‘le Kayapa arasında 95 km uzunluğunda bir fay daha tespit edildi. Çalışmalar yapıldı, üç üniversite ve AFAD’la birlikte. Şimdi Türkiye’de yeni bir çalışma daha başladı AFAD ve üniversiteler işbirliğiyle 128 tane fay parçasının üzerinde “acaba bunlar tekrarlanma aralıkların nedir” “ne sıklıkla deprem üretiyor” diye çalışma yapılıyor. Bu önemli bir çalışma çünkü tekrarlama aralıklarını bilmemiz demek depremin yaklaşıp yaklaşmadığını öğrenmemiz demek.

Ersoy, kendisine yöneltilen Sık sık tekrar ediyorsa o zaman artık o büyük İstanbul ya da büyük Marmara depremi yakınlaştı mı demek bu? Sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

Evet, çünkü kuzey koldaki enerji gerilimi zaten doldu. Yani şu anda da olabilir on yıllar içerisinde de olabilir ama 100 yıl beklemeyecek bir deprem. Bu depremin de 7 üzerinde olacağına defalarca söyledik zaten. Tabii bu başlık altında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de deprem beklenebilir. Mesela işte Ege bölgesinde tüm Ege bölgesinde yerleşim alanlarında.

6 Şubat depremi 11 ilde etkilemişti ama bu bölgede yeniden deprem olur mu?

Prof. Dr. Ersoy, “Yani şöyle kişisel fikrim Hatay’dan Kahramanmaraş’a, Adıyaman‘a doğru giden 300 km’yi hat boyunca büyük bir depremi uzun süre beklemiyorum ama Kahramanmaraş Elbistan depreminin komşu alanları biraz riskli olabilir. Gelirim transfer olur. Mesela Malatya’da, Adana’nın kuzeyindeki fay zonlarında olabilir. Süre veremeyiz ama teknik olarak buraların enerjinin transfer olduğu yerler.

Hilal Baldemir

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.