Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Metin Oral açıkladı; Helenapolis’te toprak altında yıkıntı tespit edildi

Yalova’nın her noktasından tarih fışkıran ilçesi Altınova, tarihe damga vuracak çok önemli bir çalışmaya daha ev sahipliği yapıyoruz. Mayıs ayında başlayacak olan Helenapolis kazıları ile ilgili açıklama yapan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Jeoradar çekimlerinde 1 ila 3 metre arasında yoğun bir yıkıntı tespit edildi” bilgisini verdi

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 14:28
Kaynak: Yalova Hayat
Başkan Metin Oral açıkladı; Helenapolis’te toprak altında yıkıntı tespit edildi

Sadece Altınova ve Yalova açısından değil dünya tarihi açısından da çok önemli bir yeri olan Helenapolis ile ilgili kazı çalışmalarının başlayacağı tarih netleşti. Konuyla ilgili bilgiler veren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Helenapolis tarihi antik kentte kazılar mayıs-haziran ayında başlayacak. Jeoradar çekimlerinde de çok önemli bir bulguya rastlandı. 1 ila 3 metre arasında yoğun bir yıkıntı görülüyor. Jeoradar görüntülerinde orada yoğun bir kızarma var. Orada bir şeyler olduğunu artık biliyoruz. Bu konuda daha detaylı çalışmalar yapacağız. Burası ile ilgili büyük ölçekli bir proje yazılacak. Ardından bakanlığın onayına sunulacak. Helenapolis’in bulunduğu noktada kazılar yapılacak. Kaynaklarda o bölgede bir kilise ve evlerin olduğunu biliyoruz. Bunları tespit edip gün yüzüne çıkartmak istiyoruz. Helenapolis gün yüzüne çıkartıldığında tarihi açıdan çok önemli noktalardan birisi olacak. Burası sadece ilimiz ve ilçemiz açısından değil ülkemiz açısından da büyük bir ilgi noktasına dönüşecek” dedi.

Bizans’ın saklı tarihi: Helenapolis

Yalova’nın Altınova ilçesinin Hersek mevkiinde küçük Efes diye tabir edilen Helenapolis antik kentinin gün yüzüne çıkarılma çalışmaları sürüyor. Helenopolis antik kenti adını Constantinus'un annesi Helen’den alıyor. Helenepolis antik kentinin diğer adı Drepanon olarak geçiyor. Kaynaklar bu kentin, Bizans döneminde yazlık (sayfiye yeri) olarak kullanılmış bir kent olduğundan bahsediyor. Birkaç yüzyıl önce Bizans İmparatorluğu döneminde geçiş bölgesi olarak kullanılan Helenapolis antik kenti, yapılması planlanan birçok çalışma sahasının ortasında duruyor.
 

Sualtı ve Çobankale kazıları devam ediyor

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Helenapolis kazılarının yanı sıra ilçede devam eden sualtı ve Çobankale kazılarının da bu yıl kaldığı yerden devam edeceğini ifade etti. Her yerinde tarihin izlerini taşıyan Altınova’nın tarihi ile de bir merkeze dönüşmesini arzu ettiklerini ifade eden Oral, “Amacımız ilçemizin sahip olduğu bu tarihi zenginliği gün yüzüne çıkartmak. Bunun için de birçok noktada var gücümüzle çalışıyoruz. İlçemiz Bizans’tan Osmanlı’ya kadar uzanan süreçte tarihin her döneminden kalıntılarla bir tarih noktası olsun istiyoruz. Bunu gelecek nesillere bırakmak zorunluluğumuzun olduğu bir sorumluluk olarak düşünüyorum” dedi.

 

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.