Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Şimşek duyurdu: KDV’de yapay zeka dönemi başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından KDV ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Şimşek, KDV’deki oran uyumsuzluklarının tespiti için yapay zekâ destekli çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2024 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2024 12:32
Kaynak: Hilal Baldemir
Bakan Şimşek duyurdu: KDV’de yapay zeka dönemi başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek KDV ile ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "KDV’deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik; Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımız, Gelir İdaresi Başkanlığımız ve Risk Analizi Genel Müdürlüğümüzün yapay zekâ destekli çalışmalarını tamamladı.

Temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacak.

Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz."

Fişlerde olması gerekenden daha düşük KDV kesen firmalar, Maliye’nin takibine girdi. Bu firmaların KDV’deki oran uyumsuzlukları kontrol ediliyor. Oran uyumsuzluğuna yönelik yapılan bu çalışmada Maliye, 100’e yakın büyük firma için sahaya inmeye hazırlanıyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı bir süre önce başlattığı kayıt dışı ile mücadele çalışmaları kapsamında altyapı çalışmalarını tamamlamak üzere. Türkiye’de artık yapay zekâ ve algoritma ile ilgili denetim modelleri de kayıt dışı ekonominin bir parçası haline getiriliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in denetime yönelik verdiği talimatları çerçevesinde başlatılan çalışmalarda oran uyumsuzluklarına yönelik analizde de hazırlıkların tamamlandığı aktarıldı.

DÜŞÜK KDV UYGULAYAN TESPİT EDİLECEK

Yapay zekâ öğrenmesi gereken teknikleri ve sektörel karşılaştırmalar kullanılarak düzenlenmesi gereken orandan daha düşük oranda KDV hesaplayarak fatura düzenleyen mükelleflerin merkezden tespit edilmesine yönelik bir çalışma gerçekleştirildi. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı yeni metodolojilerin kullanıldığı bu denetim modelini artık sahaya indirmeye hazır olduğunu söylüyor. Yapay zekâ çalışması ile özellikle temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak amacıyla uygulanan düşük KDV oranlarını istismar eden firmalar tespit edilecek.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.