Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Asgari ücrete ara zam mı geliyor? İşte milyonları ilgilendiren o iddia

Doğrudan 7 milyon kişiyi ilgilendiren dolaylı olarak ise bütün ülke ekonomisini ilgilendiren asgari ücrete son zam 27 Aralık 2023 tarihinde yapılmış ve yeni asgari ücret 17 bin 2 TL olarak belirlenmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bu yıl asgari ücrete ara bir zam yapılamayacağını ve tek zamda kalınacağını duyurmuş ve çok tepki çekmişti. Fakat yerel seçimler öncesi asgari ücrete ara zam yapılması ihtimali kulislerde konuşmaya başladı. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 11:53
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 11:53
Kaynak: Hilal Baldemir
Asgari ücrete ara zam mı geliyor? İşte milyonları ilgilendiren o iddia

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında gerçekleştirdiği 3 görüşmenin sonunda asgari ücreti 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlemişti. Asgari ücrete yıl içinde ek bir zam daha yapılmayacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından vurgulanmıştı ve kamuoyunda bu açıklama oldukça tepki çekmişti. Yerel seçimlere sayılı günler kala bu kararın değişme ihtimali kulislerde konuşulmaya başlandı.

Türkiye’de yaklaşık 7 milyon kişi asgari ücretli olarak çalışıyor bu da çalışan nüfusun neredeyse yarısına tekabül ediyor. Her yılın son ayında belirlenen yeni asgari ücret çalışanın cebine girmeden piyasada yapılan zamlarla eriyor. Yeni asgari ücretin duyurulması sırasında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yıl içinde yeni zam yapılmayacağı kararına şerh düştüğünü Bakan Işıkhan'a kameralar karşısında bildirmişti. Atalay, "Karara şerh koyuyoruz" derken çalışanlar şubat ayıyla birlikte zamlı maaşlarını ilk kez aldı. Ancak enflasyon nedeniyle pek çok üründe fiyat artışı yaşanmasıyla çalışanlar 2024 yılı içinde asgari ücrete ara zam yapılması beklentisine girdi.

"Emekli maaşları yeterli değil"

Yerel seçime tam olarak 1 ay kala, emeklilerin bayram ikramiyesi 2 bin 500 liradan 3 bin liraya yükseltilirken asgari ücretle ilgili de yeni bir gelişmenin yaşanacağı, kulis bilgisi olarak ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yerel seçim öncesi duyurulması beklenen gelişmeyle asgari ücrete haziran ayında ara zam yapılması ümidi çalışanlarda beklentiye neden olurken en son emeklilerin maaşlarıyla ilgili yapılan açıklama bu ümidin artmasına neden oldu.,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün Kütahya'daki mitingde "En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil." ifadelerini kullanmış fakat seyyanen zam konusunda da kapıyı kapatmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seyyanen zamların adaletsizliğe yol açtığını belirtmesine karşın "Emeklilerimize hak ettiği parayı vereceğiz." ifadesi asgari ücret konusunda da ara zamma kapı aralanacağı yönünde yorumlara yol açtı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.