Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca “Altınova, turizmde lokomotif olacak”

Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, 15-22 Nisan Turizm Haftası’nı kutladı. Fazlaca, Altınova’nın turizm alanında gelişip, bölgenin gözde yerleri arasında olması için çalışmaların devam edeceğini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 15:58
Kaynak: Murat Can Aytemur
Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca “Altınova, turizmde lokomotif olacak”

“Birçok zenginliğe sahibiz”

İlçede turizm ve tarih alanlarında ciddi çalışmaların devam ettiğini ifade eden Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, “Çobankale, su altı ve Helenapolis Antik Kenti Yüzey Araştırma çalışmaları yılın 12 ayında devam etmektedir. Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi, Helenapolis Antik Kenti, Gölbey’in Evi ve Deniz Feneri gibi tarihi eserlere sahip ilçemiz tarihi zenginlikleriyle de önemli konumdadır. Ticaretin can damarı İpek Yolu’nun geçiş noktası, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’yi yazmaya başladığı ve Osmanlı Beyliği’nin Haçlılara karşı ilk zaferini elde ettiği Bafeus Savaşı ile beylik düzeninden devlet düzenine geçtiği Hersek Bölgesi ile Altınova tarihi bakımdan da birçok zenginliğe sahiptir. Müzelerimizle de ilçemiz önemli bir merkez olacaktır” dedi.

“Hersek Lagünü ayrıcalıklı bölge”

“Doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yapısı ile zengin bir doğa turizmi potansiyeline sahip olan Altınova’da doğa turizminin gelişmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız” diyen Fazlaca, şöyle devam etti; “Türkiye’nin tek tapulu gölü olan Hersek Lagünü’nün doğal zenginliğini ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtıp, içerisinde yer alan kuşların, göl içinde ve çevresindeki bitki örtüsünün ve diğer canlıların ilgili kurum ve kişilerle iş birliği içerisinde etkili bir şekilde korunmasını amaçlamakta. Askeri bölgeden belediyemize devredilen bin 40 hektarlık alanda yer alan doğal kum plajlı sahilimiz bizim açımızdan büyük önem taşımakta.

Sahilin arkasında yer alan doğal zenginlikleri çok fazla olan ormanlık alan bölgemiz açısından ayrı bir değere sahiptir. Türkiye’de ilk ve tek olan Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi, Doğa Eğitim Merkezi ile Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçemiz ilçemiz turizmi açısından büyük önem taşımakta

. Ülkemizin tek tapulu gölü olan Hersek Lagünü ve başta flamingolar olmak üzere 256 kuş türünün yer aldığı Kuş Otelimiz, Osmangazi Köprüsü’nün hemen bir ayağının altında bulunan 2 kilometrelik Hersek sahilimiz, kent ormanlarımız turizm değerlerimiz olmaktadır.”

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.