Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

1. Derece Deprem Bölgeleri Nerelerdir

Türkiye her an deprem korkusuyla yaşayan ve ufak çaplı da olsa sık sık depremle yüzleşen bir ülke olduğu için bu konuyla ilgili sık sık araştırma yapılıyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan 6 Şubat depremlerinden sonra gözler bu kez büyük İstanbul depremine çevrildi. Uzmanların 2030 yılına kadar olacağını tahmin ettiği Marmara depremi Türkiye’yi her anlamda kaosa ve yıkıma sürükleyecek bir deprem olacak. Bu depremin yaşanma ihtimali vatandaşlarda korku ve paniğe neden olduğu için özellikle İstanbul’dan farklı yerlere göçlerde hızlandı. Bu kapsamda vatandaşlar deprem riski en düşük bölgeleri araştırmaya başladı. Peki, 1. Derece deprem bölgeleri nerelerdir? İşte bu sorunun cevabı…

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2024 15:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2024 16:16
Kaynak: Hilal Baldemir
1. Derece Deprem Bölgeleri Nerelerdir

Türkiye’de şehirler belirli kategorilere göre deprem kuşaklarına ayrılmıştır. Bu dereceler 1’den başlayıp 5’e kadar gitmektedir. 5. Derece deprem kuşağında yer alan bölgeler en az risk taşıyan bölgeler olurken 1. Derece deprem kuşağında yer alan bölgeler ise en yüksek risk grubundaki yerlerdir. Peki, 1. Derece Deprem Bölgeleri Nerelerdir? İşte detaylar…

1. Derece deprem kuşağında yer alan bölgeler, Tektonik çukurluklar ve aktif kırık fay hatları yakınındaki alanlardır. Burada meydana gelecek depremler şiddet olarak büyük olacağı için büyük ölçüde can ve mal kaybına neden olur.

Özellikle Türkiye’de son dönmelerde çok sık deprem yaşandığı için vatandaşlar yaşadıkları bölgelerin hangi deprem kuşağında yer aldığını merak ediyor.

En riskli grup olan 1. Derece deprem bölgesinde yer alan şehirler şu şekildedir:

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

2. DERECE DEPREM BÖLGELERİ NERELERDİR?

3. DERECE DEPREM BÖLGELERİ NERELERDİR?

4. DERECE DEPREM BÖLGELERİ NERELERDİR?

5. DERECE DEPREM BÖLGELERİ NERELERDİR?

 

 

 

 

 

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.