Hava Durumu

Yalova Ticaret Odası Başkanı Cemil Demiryürek ekonomiyi değerlendirdi:"2023 kötü geçti ama 2024'ten umutluyuz"

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Cemil Demiryürek enflasyon artışı, fiyat istikrarsızlığı ve krediye ulaşımın kısıtlanması gibi nedenlerle 2023 yılının sanayi ve ticaret çevreleri için çok da parlak bir yıl olmadığını söyledi. Açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) üzerinden 2024 yılını değerlendiren Demiryürek, 2024 yılından umutlu olduklarını söyledi

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 08:53
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 08:56
https://www.yalovahayat.com/
Yalova Ticaret Odası Başkanı Cemil Demiryürek ekonomiyi değerlendirdi:"2023 kötü geçti ama 2024'ten umutluyuz"

Sanayi ve iş çevreleri ülkemizdeki ekonomik sorunlardan ciddi şekilde etkileniyor. Enflasyona bağlı fiyat istikrarsızlığı, maliyet artışları bu anlamda iş çevrelerinin parlak bir yıl geçirmelerini engelledi. Bu anlamda ekonomik değerlendirmelerde bulunan YTSO Başkanı Cemil Demiryürek, 2023 yılının zor bir yıl olduğunu ifade etti. Yaşanan ekonomik sıkıntıların birçok sektöre ciddi yansımalarının olduğuna vurgu yapan Demiryürek, "Yüksek enflasyon tüm ülkedeki vatandaşları olduğu gibi Yalova'da yaşayan herkesi de etkiliyor. Fiyatlar sürekli değişkenlik gösteriyor. Bu anlamda Yalova'daki sanayici ve esnafta ortaya çıkan bu fiyat istikrarsızlığından son derece olumsuz etkileniyorlar. Bunun yanında finansal kaynaklara erişim zorluğu ve kredi faizlerinin çok yüksek olması bunlara ek bankaların kredi kullanım oranlarını da düşürmeleri işletmeler ve finansman kısmında darboğaza neden oluyor. Asgari ücrete son 2 yılda yaklaşık yüzde 40'a yakın yapılan artış işverenlerin yükünü ciddi oranlarda arttırıyor. Çalışan kesimin iyi ücretler almalarını biz de çok istiyoruz ancak işverenin vergi yükümlülüğünün de bir şekilde azaltılması gerektiğini belirtmek istiyorum. Yalova'da inşaat sektörü çok hareketli. Bu sektörde şu anda konut kredilerinin verilmemesi nedeni ile ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. İstenen krediyi vermeyen bankalar verdikleri konut kredilerine de yüksek faizler uyguluyorlar. Özel öğrenci yurdu sahibi üyelerimiz de çok zor bir süreçten geçiyorlar. Devletin sunduğu imkanlar ve fiyatlarla rekabet edebilme şansları neredeyse hiç yok. Kira, elektrik, doğalgaz ve personel maliyetleri derken işin içinden çıkılmaz bir noktaya gelindi. Özel yurtlar kadar özel okullar da olumsuzluklardan çok etkilenen bir diğer kesim durumunda. Özel okullar devletin belirlediği üst limitlerle ilgili bir zorluk çekiyorlar” dedi. 
"Enflasyonun kontrol altına alınacağını düşünüyorum"
Alınan ekonomik tedbirlerle 2024 yılında enflasyonun kontrol altına alınacağını düşündüğünü ifade eden Demiryürek, "Biz yüksek enflasyonun bir nebze de olsa kontrol altına alınacağını düşünüyoruz. Yüksek enflasyon halkın satın alma gücünü de ciddi şekilde düşürdü. Ekonomik belirsizlikler yatırım ortamını olumsuz etkiliyor. 2024 yılında yatırımların biraz daha artacağını düşünüyoruz. Yalova özelinde ihracat rakamlarımız özellikle tersaneler bölgesi vesilesi ile artacaktır. 2024 yılı büyüme hedefi 1 puan aşağı çekildi ve yüzde 4'lere geldi. Kişi başı düşen rakamların artması beklentimiz de var. İşsizlik seviyesinin de yüzde 10'larda seyredeceğini düşünüyoruz. Döviz kurları çok hareketli olmasa bile yukarıya doğru bir hareketlilik yaşanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
İş dünyası OVP olumlu bakıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve ekonomideki kötü gidişi düzeltmeyi amaçlayan Orta Vadeli Programı da değerlendiren Demiryürek, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde ekonomi kurmaylarıyla birlikte ekonomide Orta Vadeli Program (OVP) açıkladı. 2024-2026 yıllarını kapsayan bir planlama bu. Enflasyon, istihdam ve büyüme gibi temel makro ekonomik hedefleri açıklayan hükümetimiz büyüme beklentisini de bir önceki yıla göre düşürürken enflasyon tahminlerini yükseltti. OVP'de yüzde 5 açıklanan 2023 yılı büyüme tahmini yüzde 4,4'e çekildi. Önceki dönemde 24,4 oranında gerçekleşen beklenti 2023 yılı sonu enflasyon tahmininde yüzde 65 olarak güncellendi. İş dünyası OVP'ye olumlu bakıyor. İş ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik kamu-özel sektör birlikteliği ile yeni çalışmalar yapılacak olması, yeşil ve dijital dönüşüme odaklanması, girişimcilik ve eko sistemin güçlendirilmesi hedefleri bizim için önem arzediyor. Yine başta finansmana erişim olmak üzere iş dünyasının üretime ve yatırıma yönelik ihtiyaçlarının uygulaması da programın başarısını arttıracaktır. Bu anlamda da kredi imkanlarının artmasını bekliyoruz" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.