050520211-196 050520212-958 050520213-693

 
BÜLENT GÜLERE-Posta : yalova@yalovahayat.com
Bayram ola hayrola…
Yazarın diğer yazıları :
Bir bayrama daha yaklaştık, Kurban Bayramı ile ilgili dini açıdan hiçbir konu gündemde yok, gündemde olan tek konu tatilin kaç gün olacağıdır. Tatil 9 gün olsun mu, olmasın mı? Bu tartışma hükümetin turizmcilerin baskısıyla tatili 9 gün ol arak onaylamasıyla kamu çalışan kesimde gerçek bir tatil havası oluştu. Oluştu oluşmasına ama tatil 9 gün olunca kimlere yarıyor? Tabii ki sadece devlete çalışanlara. Bütün gün zaman geçirmek için masalarında ne yapacağını bilmeyen önemli ölçüdeki memur, bu tatille birlikte tatil yörelerinde yer aramaya başladı. Maaşlar ülke geneli için yüksek, boş zaman çok olunca tek dert tatil olması normal. Ya diğer çalışanlar ne yapsın? Onlar belki birinci gün tatil yapacak ama diğer günler çalışmaya devam. Kamu dışındaki çalışanları 9 günlük tatil ilgilendirmiyor. Her şey kamu çalışanları için, az çalışıyorlar ve çok kazanıyorlar. Tatillerde de öncelik onların. Otobüslerde, uçaklarda yerler doldu ve ek seferler bekleniyor. Tatil yörelerinde fiyatlar 2’ye katladı ve doluluk oranı yüzde yüzlere yaklaştı. Görüldüğü gibi bayramın dini tarafı kimseyi ilgilendirmiyor, tek düşünce tatil.
Geçtiğimiz günlerde bir radyoda dinleyiciler arasında bir anket vardı. Bayram tatili 9 gün olsun mu, olmasın mı? diye. Çoğunluk olmasından yana görüş bildirdi. Nedenini sunucu sorduğunda özel sektör çalışanları bayram tatilinin uzamasının kendilerini ilgilendirmediğini ve 9 günlük tatilden özel sektörde çalışanların yararlanamayacağını söylediler. ‘Bayram tatillerini uzatmak hem avantaj, hem dezavantaj. Dört günlük tatil dokuz güne çıkarılırsa Türkiye ne zaman çalışacak, ne zaman üretecek? Bayram ve resmi tatillerin sürekli uzatılması ekonomide üretimi düşürüyor.’ Bu sözler genelde hükümet temsilcilerinden geliyor. Ve bu sözlere gülmekten başka bir şey yapmıyoruz. Hangi üreten Türkiye diye sormak isterim kendilerine. Türkiye’de hangi kamu kurumu üreten durumunda. Üreten varsa, o da özel sektör, kamu tüketen durumunda. Onun için kamu sektöründe çalışanların 9 günlük tatili üretim açısından bir kayıp değil, ama turizm için önemli bir gelir kaynağı.
Yalova, için ne olur derseniz? Yalova, yerli turistler için tercih edilen yerlerden biri olacak bu bayramda da. Maddi durumu yeterli olmayanlar, Çınarcık başta olmak üzere tatil yerlerini dolduracak. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde trafik yoğun olacak. Bayram dönüşleri ise kent girişlerinde ve içinde çileye dönüşecek. Her bayram olduğu gibi.
Bayram yazılarında genelde eski bayramlara özlem anlatılır ve ‘nerede o eski bayramlar?’ şeklinde köşe yazılarına ağırlık verilirdi. Ben bildim bileli eski bayramlar övülür, hasretle kaleme dökülürdü. Eski bayramların bu zamandan tek farkı, teknolojinin olmamasıydı. Şimdi bir mesajla, bir telefonla teknoloji soğukluğuyla bayramlar kutlanıyor. Önceden mektuplar-kartlar atılırdı yakınlarına sevdiklerine. Komşuluk vardı, insanlar birbiriyle kaynaşırdı. Para bereketliydi ve harcanacak çok fazla yer de yoktu. Teknoloji geldi, bayramlar eskidi ve tarih sayfalarına sadece tatil olarak yazılmaya başladı. Artık o bayramların geri gelmesi imkânsızdır, birlik beraberlik sözleri sadece hayaldir. Herkesin yaz günlerindeki bayram tatilleri deniz ve kumsalda, kış günleri de karlı dağlardaki kayak merkezlerinde. Dini açıdan bayram ise, sadece Hacca gidenler ve umre ziyareti yapanlarla sınırlı. Bir bayrama daha yaklaşıyoruz. Halkımızın ve tüm İslam âleminin bayramını kutluyor, özellikle yola çıkanların trafik kurallarına hassasiyetle uymalarını ve bayramın zehir edilmemesini diliyorum. Tatilcilerin tatili, ibadetlerini yapanların da ibadetleri hayırlı olsun. İyi bayramlar.


Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.