180920211-432 180920212-680 180920213-163

 
Dr. Z. Cüneyt AKYILDIRIME-Posta : yalova@yalovahayat.com
YANIKLARDAN KORUNMA YOLLARI
Yazarın diğer yazıları :
Değerli Yalovalılar, kış aylarının iyice çetinleştiği şu günlerde evlerimizde çok kolay kaza nedeni olabilecek sobalar yanmaya başladı. Hal böyle olunca yanık vakaları da artışa geçti. Aranızda pek çoğunuz özellikle çocukluk döneminde bir yanığa maruz kalmışsınızdır. Ya oyun oynarken sobaya yapışmışızdır veya ocaktaki, sobadaki çaydanlığı devirmişizdir veya yemek tenceresi üzerimize dökülmüştür. Yemek veya ütü yaparken annelerimiz defalarca bir yerlerini yakmıştır.

Belki de basit bir önlemle engel olabileceğimiz bu yanık vakalarından bize kalan, bazen ömür boyu vücudumuzda iz bırakan lekeler ve şekil bozukluklarıdır. Yanığın o sırada bize verdiği acıyı, her seferinde ciyak ciyak ağlayarak yaptırdığımız pansumanları saymıyorum dahi. Çok değerli anneler ve babalar, üzerinize her zaman olduğu gibi büyük sorumluluk düşmektedir. Zira en sık yanığa maruz kalanlar 1-3 yaşındaki çocuklardır. O körpecik vücutlar bir çaydanlıktan dökülen kaynar su vs. ile haşlanmaktadır. Bu duruma engel olmak için biraz dikkat etmek yeterlidir. Çaydanlıkları, sıcak su ısıtıcılarını, tencere ve tavaları çocuklarımızın ulaşabileceği yerde bulundurmamalıyız, soba üzerine bunları asla koymamalıyız. Sıcak su ısıtıcısının kablosunu tezgâhtan aşağıya sarkacak şekilde kullanmamalıyız. Tavanın uzun sapını ocağın dış tarafına doğru bırakmayınız. Elinizde çay tepsisiyle misafirlerinize çay ikramı yaparken, küçük çocuğunuzun ayaklarınızın etrafında olabileceğini her zaman aklınızda bulundurunuz. Yeni yürümeye başlayan çocukların ne kadar meraklı olduklarını asla unutmayınız. Ütü yaparken kısa süreli de olsa asla çalışır durumda bırakarak odayı çocukla beraber bırakmayınız. Emin olun çocuk ilk fırsatta sizi taklit edecek ve ütü yapmaya çalışacaktır !!!
Bu tip olaylar başımıza geldiğinde neler yapmalıyız?
Çay, kahve, su, yemek ile olan haşlanma yanıklarında yanan bölge akan çeşme suyu altında 10-20 dakika tutularak yanma süreci durdurulur. Islanan tüm kıyafetler çıkarılır. Alev yanıklarında kişi kaza yerinden uzaklaştırılır, açık havaya çıkarılır, nefes alması sağlanır. Yanık yarasına olay yerinde hiçbir ilaç veya madde sürülmez, yara temiz bir örtü ile sarılarak en yakın hastanenin acil birimine ulaştırılır. Gelişebilecek şişlik nedeniyle yanık bölgesine yakın saat, yüzük, bilezik, kolye benzeri takılar da hemen çıkarılmalıdır. Su toplamış alanlara da asla dokunulmamalıdır.
Hepinize kazasız, belasız günler diliyorum.
Sağlıcakla kalın, güvenle kalın.

Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.