Hikmet DUMANTEPEE-Posta : h.dumantepe@yalovahayat.com
BU COVID-19 KRİZİNİ DE ATLATIYORUZ
Yazarın diğer yazıları :
Dünyayı kasıp kavuran bu korona hastalığı bizleri oldukça rahatsız etti. Dünyanın, süper gücü sayılan anlı şanlı ülkeler bile sınıfta kalırken Türkiye gayet güzel idare etti. Başta canla başla çalışan sağlık personeline, Sayın Bakana, Cumhurbaşkanına ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Bu konuda en çok sıkıntı çeken 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlarımızdır. Düşünsenize, 65 yaş üstüsünüz ve iş yeriniz var ancak işe gidemiyorsunuz. Bir iş yerinin birçok sıkıntısı var. İş vermek, kontrol etmek, ödemeler ve para tahsilâtı. Bunlar yalnızca başlıca sorunlar. Kurumsal firmalar bunu evden hallederler, ettiler de. Ancak şahıs firmaları, kahvehaneler, berberler o düzeyde değiller ve hala düzelemediler. Kahveler açıldı; oyun yok, halk gelmiyor. Peki, bu vatandaş sadece içilen çaydan ne kazanacak? Üstelik personelin maaşı bile çıkmıyor. Berberler bir ümitle açtılar; traş olan yok, nedeni bilinmiyor. Psikolojik sanırım. Esnaf Odaları bazı iş dallarının mağduriyetlerini bildirmeleri gerekir. Kendileriyle konuştum, bir miktar maddi yardım yapılmış fakat çok küçük bir miktar.
KOBİ konumundaki esnaflara devlet güzel yardımlar yapıyor. Bir firmayla konuştum. Halk Bankasından 25.000+25.000 olmak üzere 50.000 TL, 3 ay ödemesiz ve düşük faizle para vermişler. Ne güzel. Ayrıca personel çıkarmayan firmalara, COVID-19 destekli ve yine 6 ay ertelemeli krediler verilmiş. Onlar da sıkıntıda değiller. İş yapma, iş alma konularında sıkıntılar var. Bunun yanında, devlet memurları ve kamuda çalışanlar rahat maaşlarını alıyorlar. Tam tersi dışarı az çıktıkları için giderleri azaldı, emekliler de aynı şekilde. Devlet her ay maaşlarımızı verdi. 1000 TL bayram ikramiyesini de verdi. Herhalde Kurban Bayramında da verir. Söylenecek bir şey yok. Onların da giderleri azaldığı için rahatladılar. Allah beterinden korusun, maaşlar az çok geliyor.
Görsel ve yerel medyada görüyorum, her konuda muhalefet ediyorlar. Doğruya doğru, yanlışa da yanlış demek lazım. Politika gereği her konuda muhalefet etmek anlamsızdır. Yalova’da yapılmakta olan bölge hastanesi hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu hızla bu yaz açarlar. Yalova için bu çok önemli. Biliyorsunuz orası ihale edildi, bir firma aldı ve ihale şartnamesi var. Zamanında bitmesi için taşeronlar kullanıyor. Alt taşeronun biri güya işçilere parasını vermemiş. Bir yaygara yaygara yapanlar… Ne amaçla yapıyorlar belli. Bunda Bakanlığın ne suçu var, tamamen alt taşeronun sorunu. Belki işi yavaşlattığı için çıkarıldılar belki de yaptıkları iş beğenilmedi. Bu insanlara sormak lazım, sen hiç ihale ile iş verdin mi? Bence gaye üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.
Biliyorsunuz Yalova Belediyesi’nde 20 milyon civarında bir yolsuzluk yapıldı. Belediye Başkanı açığa alındı, başkan yardımcısı, muhasebe müdürü ve yolsuzluk yapan arkadaş tutuklandı. Bu konularda bugüne kadar hiçbir şey yazmadım. Neden? Çünkü ben bu arkadaşlarla çalıştım. Yakından tanırım ve meclis üyesi olarak, hesap bütçede, imarda, encümende görev yaptığım zamanlarda beraber çalıştık. Vefa Salman ile bir dönem meclis üyeliği yaptık. Siyaseten ayrı olsak da yakın dostumdur. Halit Güleç kardeşimin babasıyla yıllar süren bir beraberliğimiz var. Hepsini yakından tanıyorum ve dürüst olduklarına inanıyorum. Fakat belediye yasalarla, yönetmeliklerle ve tebliğlerle yönetilir. Yasaların arkasından dolanmak veya kendine göre yorumlamak, doğru yaptığını sanıp, yasaları çiğnemek suçtur. Vefa Başkan; “Ben hırsızı ihbar ettim. Müfettiş bulamadı, her yıl seçilen kesin hesap komisyonu bulamadı, ben buldum.” diyor. Konu yargıya intikal ettiği için bir şey yazmak doğru olmaz. Yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi yasaların arkasından dolanmaya gerek yok. Doğru bildiğin yoldan ayrılmayacaksın. Olaylardan sonra Belediye Yasasına göre başkan açığa alınırsa, meclis içinden bir başkan seçer. Seçilen başkan, başkanın geri dönebilme ihtimali olduğu için kalan süreyi tamamlamak amacıyla seçilen vekildir. Seçilen Başkan Vekiline hayırlı olsun. Zor bir zamanda çok zor bir görev üstlendi. Borç bir yandan, personel fazlalığı bir yandan, Allah kolaylık versin. Her yeni gelen Başkanı hataya zorlarlar, yasaldır derler. Özellikle imar ve ihalelere çok dikkat etmek lazım. Bir gün hesabı mutlaka soruluyor.
Duyuyorum ki Kipa’ya kat artırımı yapılıyormuş. Dolaysıyla emsal arttırılmak isteniyor. Ayrıca statü değişecekmiş ve otel de isteniyormuş şimdi. Barbaros Bey’in döneminde o bölgede yol boyu tamamen imar revizyonu yapıyorduk. Kipa geldi orayı aldı ve binayı yapmak istedi fakat yapılan projeye emsal uymadı. Revizyon yaptığımız için kolay oldu, emsali arttırdık ve çok iyi de bir bağış aldık. Daha sonra bir daha geldiler, yarım daha arttırdık. Yani iki defa arttı. Şimdi sadece o adada kat artırımı yapacaksınız, kişiye özel. Merak ettim; Bu şahıs belediyeye ne verecek? Buna ne gerek var? Yalova’da arsalar mı bitti? Bir de her gün dedikodusunu yapacaklar.
Belediye şirketlerinin başına yakın dostum Celal Özel’i getirmişler. Çok da iyi olmuş, orayı layıkıyla idare edeceğine eminim. Fakat orası zor bir yerdir. Dışarıdan çok müdahale olmaz inşallah. Bakın oranın yönetimini 5’ten 7’ye çıkardınız günlerdir konuşuluyor. Hem tasarruf ediyorsunuz adam çok diyorsunuz hem de adam dolduruyorsunuz. Ayrıca o arkadaşları da yıpratıyorsunuz. Ve bu insanlar hepimizin tanıdığı bildiği arkadaşlarımız. Bu konuları başka bir şekilde çözmenizi temenni ediyorum.Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2021 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.