egitim-585

Yalova Üniversitesi mezunları yeni öğrencilere ilham oluyor(18.02.2022)Yalova Üniversitesi’nde 2015 yılından beri faaliyet gösteren IEEE Öğrenci Kulübü, Mayıs 2020 tarihinden itibaren Yalova Üniversitesi mezunlarını sosyal medya üzerinden her hafta bir araya getiriyor

 

Yalova Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü ‘Yalova Üniversitesi’nden İş Hayatına’ adıyla başlattığı projeyle Yalova Üniversitesi’nden mezun olan ve her biri farklı alanlarda çalışmaya başlayan üniversite mezunlarını, Yalova Üniversitesi öğrencileriyle buluşturuyor.

IEEE Öğrenci Kulübü’nün Computer Society komitesi tarafından başlatılan bu proje Mayıs 2020 tarihinden beri devam ediyor. İlk olarak sosyal medya üzerinden öğrenci ve mezunların buluşması olarak başlayan etkinlik, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte bir hafta online bir hafta yüz yüze toplantılar olarak devam ediyor. Yalova Üniversitesi mezunu öğrencilerin okul, dersler, sektör, seçtikleri alanlar, stajlar, iş bulma süreci gibi çeşitli konularda öğrencilerle deneyimlerini paylaştığı etkinliklerin üniversitenin tamamına yayılması hedefleniyor.

Kulübün 2020 yılında Computer Society komitesi koordinatörü iken bu çalışmayı Dr. Öğr. Üyesi Yunus Özen’in de teşvikleri ile başlatan İlkem Yaman, 2021 yılında IEEE Öğrenci Kulübü başkanı olunca bayrağı yeni Computer Society komitesi Aleyna Soyer’e devretti. Mayıs 2020’de başlayan proje aynı heyecanla aralıksız olarak her hafta buluşmalar yaparak devam ediyor.

Programın video kayıtlarını sosyal medya üzerinden izleyen pek çok öğrencinin bu sayede üniversiteyi tercih ettiğini ve aralarına katıldığını belirten Aleyna Soyer, “Yeni başladığımız bahar dönemi için bütün haftalarımız doldu. Mezunlarımızdan da çok fazla ilgi var. Sosyal medya üzerinden onlarla sürekli haberleşiyoruz. Önümüzdeki yılın güz dönemi için plan yapmaya başladık” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Yunus Özen değerlendirmesinde, “Yalova Üniversitesi genç bir üniversite olmasına rağmen gençlere pek çok avantaj sunuyor. Biz bu deneyimleri öğrencilerimize ulaştırırken, aynı zamanda tercih aşamasında olan liseli gençlere de bir pencere açıyoruz. Bu proje sayesinde mezunlarımızın çalıştığı firmalarla ve kurumlarla da çeşitli iş birliği fırsatları yakaladık. Umarım IEEE Kulübünün bu çalışması örnek olur ve benzer projelerin başlatılmasına vesile olur” dedi.

IEEE Öğrenci Kulübü’nün Computer Society komitesi’ne instagram.com/ieeeyalovacs sosyal medya hesabı üzerinden ulaşılabiliyor.