egitim-585

Halil İnalcık Anadolu Lisesi öğrencilerini bekliyor... (16.08.2021)Tarihçilerin kutbu kabul edilen merhum tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık’ın adı verilen lise yeni eğitim-öğretim yılında kapılarını açmak için hazırlık yapıyor.
 
2021/2022 yılında yeniden başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesinde yeni bir lise daha eğitim ve öğretime başlayacak. 24 derslikli Prof. Dr. Halil İnalcık Anadolu Lisesi öğrenci kabulüne başladı. Bunun yanı sıra okulun tüm eksikleri de hızla tamamlanıyor. Hummalı bir çalışmanın olduğu okul ilin eğitim kalitesine de katkı sunacak.
İnalcık adı Yalova’da yaşayacak
Tarihçiler arasında kabul gören ve tarihçilerin kutbu kabul edilen Prof. Dr. Halil İnalcık, Osmanlı Devleti’nin Yalova’nın Altınova ilçesinde yaşanan Bafeus Savaşı ile devlet olma vasfını kazandığını delilleri ile ortaya koyarak Osmanlı tarihini değiştirmişti. Yalova’yı da çok seven İnalcık, sık sık Yalova’daki programlara katılarak Yalova’nın Osmanlı tarihinde taşıdığı önemi anlattı. Gençlere çok büyük bir sevgi duyan İnalcık, programlarda öğrencilerle de deneyimlerini paylaşmayı ihmal etmezdi. Prof. Dr. Halil İnalcık’ın adı şimdi ildeki bu lisede yaşatılacak.