Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zeytin fiyatları her geçen gün artıyor, üreticiler mazot fiyatlarından yakınıyor

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan zeytin fiyatları enflasyondan nasibini aldı. Peki zeytindeki güncel fiyatlar ne durumda? Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2024 05:17
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2024 05:17
Kaynak: Serap Polat
Zeytin fiyatları her geçen gün artıyor, üreticiler mazot fiyatlarından yakınıyor

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), 2023-2024 iş yılı kampanyası ürün alım fiyatlarını 2023 yılının sonunda duyurdu. Marmarabirlik tarafından yapılan açıklamaya göre, kilogram başına tavan fiyat "180 dane" cinsinde 110 lira, "190 dane"de 105 lira, "200 dane"de 100 lira, taban fiyat "380 dane"de 47 lira, yağlık zeytinin kilogram fiyatı ise 45 lira olarak belirlendi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alım fiyatlarının, piyasa koşulları, yıllık enflasyon oranı, 1 kilogram zeytinin üretim maliyeti ve arz talep dengesi gözetilerek belirlendiğini belirtti.

Ancak 2024 yılında hem enflasyon oranlarındaki artış hem de rekoltedeki düşüş zeytin fiyatlarını yükseltti.

“DÜNYA GENELİNDE ÜRÜN AZ OLDUĞU İÇİN ZEYTİNDE FİYAT ARTIŞI OLDU”

40 yıldır Gemlik Umurbey’de zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan Emre Düşmez, zeytindeki fiyat artışını Yalova Hayat için değerlendirdi. Aile mesleği olarak zeytinciliği sürdüren Gemlik Ticaret Borsası Üyesi Emre Düşmez, Yalova’daki satış noktasında zeytin çeşitlerini anlatarak, zeytin üreticilerinin sorunlarını da dile getirdi. Bir üretici olarak toptan ve perakende satış yaptığını belirten Emre Düşmez, “Bu sene fiyatların bu kadar artmasının en büyük nedeni rekoltenin düşük olması, ürünün olmaması. Rekoltenin az olmasını sebebi de tamamen iklimden dolayı. Geçen sene havalar geç açıldı. Tam çiçeklerin döllenme zamanında yağışların olmasından dolayı meyve tutmadı. Bundan kaynaklı yeterli verimi alamadık ve fiyatlar arttı. Sadece Türkiye genelinde değil dünya genelinde ürün az olduğu için zeytinde fiyat artışı oldu.” dedi.

“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ MAZOT FİYATLARI”

Zeytin üreticilerinin sorunlarına değinen Emre Düşmez, üreticilerin en büyük sorununun mazot fiyatlarındaki artış olduğunu vurguladı. Düşmez, “Şu an gübre, ilaç, işçilik ve mazot maliyetleri çok artırdı. Çiftçi olarak istediğimizi alamıyoruz. Marmarabirlik’in iri siyah zeytin için açıkladığı fiyatlar 125-130 TL bandında ama biz onu tezgâhta 300 TL’ye satıyoruz. Her şeyin bir anda yükselmesi çiftçileri çok büyük sıkıntıya soktu. En büyük sıkıntımız mazot fiyatları. Aynı anda 3 traktör çalıştığımız günler oluyor. Bir günde 4-5 bin TL mazot parası veriyoruz. Üzerine çalışanın parası var, nakliyesi var, toplaması var, budaması var. Çok büyük masraf yapıyoruz. Günlük ortalama 15-30 arası çalışan oluyor. 3 ekip yapıyoruz. Makine kullananlar bu sene 1500 TL’ye geliyor. Yaygıcılar da 1000 TL gibi bir ücret alıyor. Zaten biz ortalama 45-50 bin TL yevmiye veriyoruz. Hemen hemen üç ay zeytin topluyoruz. Bizim maliyetlerimiz acayip yükseldi. O yüzden biz ürünümüzü kendimiz değerlendiriyoruz ama çoğu üretici bu şekilde değil. Köylüler ürününü tüccara veriyor, onların karı daha düşük. Yine biz bir nebze kendi malımızı değerlendirdiğimiz için şanslıyız. Bizim kar marjımız daha iyi. Emek veriyoruz ama karşılığını alabiliyoruz. Çoğu köylü bunu yapamadığı için sıkıntı yaşıyor.” şeklinde bilgi verdi.

“SİYAH ZEYTİN YEŞİL ZEYTİNDEN DAHA PAHALI”

Zeytin fiyatları hakkında bilgi veren Düşmez, “Siyah zeytin yeşil zeytinden daha pahalı. Siyah zeytinler 100 TL’den başlayıp 350 TL’ye kadar çıkıyor. Yeşiller de 130 TL’den başlayıp 250 TL’ye kadar çıkıyor. Siyah ve yeşil zeytin arasındaki fiyat farkının sebebi ise fire olayı. Havuzlarda yetişen siyah zeytinlerde çok fazla file veriyoruz. Yeşil zeytin suyun içinde baskıyla yapıldığı için çok fazla fire vermiyoruz. Sofralık olarak Gemlik siyah zeytini daha çok tercih ediliyor. Biz de sezonluk Gemlik oluyor. Yeşil zeytini genelde Ege’den temin ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

2024 yılı güncel zeytin fiyatları şu şekilde:

Siyah zeytin 150-200 TL

Kırma yeşil zeytin 250-300 TL

Kuru sele siyah zeytin 250-300 TL

Salamura siyah zeytin 200-250 TL

Gemlik siyah zeytin 300-400 TL

Biber dolgulu yeşil zeytin 150-200 TL

Kalamata cins kırma zeytin 150-200 TL

Çizik yeşil zeytin 250-300 TL

Organik yağlı sele zeytin 150-200 TL

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.