Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yanlış mı? Yalnış mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de yanlış kelimesidir. Yanlış nasıl yazılır TDK, yanlış anlamı TDK, yanlış nedir, işte yanlış kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 14:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yanlış mı? Yalnış mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre yanlış kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Yanlış sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Yanlış kelimesi yanlış şeklinde yazılır yalnış şeklinde yazımı yanlıştır. Yanlış kelimesinin doğru yazılışı yanlış şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "yanlış" biçiminde olmalıdır. Yalnış (Yanlış bir kullanımdır.)

Eski Türkçe yaŋıl- “yoldan sapmak, eğrilmek, hata etmek” fiilinden Eski Türkçe +Iş ekiyle türetilmiştir

TDK’ye göre anlamı: hem doğru olmayan hem de gerçekliği yansıtmayan şey ya da durum anlamına gelir. ''Yanlış anlamak'' ve ''Yanlışlık'' gibi sözcükler de bu kelimeden türetilmiştir.

Yalnış (Yanlış kullanım)

Yanlış (Doğru kullanım)

Yanlış Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bu yanlış davranışın sonucu ağır olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.