Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalovalılar Nisan ayında en çok hangi kitapları okudu?

Yalovalılar Nisan ayında en çok hangi kitapları okudu? Kurmaca romanlardan kişisel gelişime, bilim kurgudan biyografiye kadar en çok tercih edilen türler neler oldu?

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2024 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2024 14:15
Kaynak: Serap Polat
Yalovalılar Nisan ayında en çok hangi kitapları okudu?

1996 yılından bu yana online fuardan yazar buluşmalarına, elektronik kitaptan sosyal sorumluluk projelerine sayısız sektörel ilk ve yeniliklere imza atan online kitap mağazası İdefix’in yıllık verilerine göre Yalova, Türkiye’nin kitap okuma endeksinde yüzde 0,99 ile 11’inci sırada yer aldı. 81 ilin yer aldığı listede en çok kitap okunan ilk üç şehir sırasıyla Muğla, Ankara ve İstanbul oldu.

 

Yalova, Türkiye’nin kitap okuma endeksinde 11’inci sırada

Yüzölçümü itibariyle Türkiye’nin en küçük kenti olan Yalova’nın büyük şehirler arasında 11’inci sırada yer alması kent sakinlerinin kültürel gelişime ve eğitime verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor. Her yıl okuma alışkanlıklarının farklılık gösterdiği Yalova’da 2024 yılının ilk 3 ayında en çok okunan türler: otobiyografi, kişisel gelişim ve dünya klasikleri oldu. Yalovalılar, Star AVM’de yer alan ve kitaptan müziğe, filmden elektronik ürünlere, oyundan hobiye, hediyelik eşyadan kırtasiyeye kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturan D&R’ın Nisan ayı verilerine göre güncelliğini hiç kaybetmeyen klasik romanları, başarı öyküleriyle insanların hafızasında yer edinen kişilerin yaşamını anlatan otobiyografik romanları ve kuantum fiziği ile beraber hayatımıza giren kuantum düşünce tekniğinin uygulamalarla anlatıldığı kişisel gelişim kitaplarını okumayı tercih etti.

Yalova’da Nisan ayında en çok okunan kitaplar

Acı Yoruldu/Serhan Asker: Korkunç yıkımlarla, travmalarla, kayıplarla karşı karşıya gelen insanların çaresizliğinin, direncinin, yaşamı yeniden öğrenmeye çalışmanın öyküsünü konu ediniyor.

Bilinçaltının Gücü, Zihinsel ve Bedensel İyileşme/Joseph Murphy: Amerikalı yazar Joseph Murphy, ilahi bilimler alanındaki engin birikimi ile okurlarını bilinçaltının gücünü keşfetmeye çağırıyor. Yazarın ilk olarak 1963 yılında yayımladığı Bilinçaltının Gücü kitabı, insan zihnine dair en çok merak edilen soruları yanıtlıyor. Oldukça akıcı bir dille yazılmış olan kitap, kişilerin bilinçaltını doğru şekilde kullanarak maddi ve manevi anlamda neler başarabileceğini şaşırtıcı örneklerle ortaya koyuyor.

Yaşamak/Yu Hua: Çinli yazar Yu Hua tarafından yazılan roman, Çin Kültür Devrimi öncesi büyük bir mirasa ve zenginliğe sahip olan Fugui ve ailesinin odağında, bir ülkenin, o ülke halkının ve sosyal statülerin değişimini anlatıyor.

Şeker Portakalı/ Jose Mauro De Vasconcelos: Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatıyor.

Arkada Yaylılar Çalıyor/ Melikşah Altuntaş: Kayıpların yasını tutmaya, kördüğüm ilişkilere, günlükler üzerinden iletişim kuran anne ve çocuklara, sorunlu baba-oğul ilişkilerine dair öyküleri bir araya getiriyor.

Simyacı/Paulo Coelho: Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır Piramitleri'nin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının felsefi öyküsüdür. Simyacı'nın dünya çapında bu kadar satmasının sebebi belki de kılavuzculuk ve nasihat verme niteliğinin ön planda olmasıdır.

Körlük/Jose Saramago: Konusu, körlüğün salgın bir hastalık gibi yayıldığı bir toplumda korku ve paniğin hâkim olması sonucu ahlaki değerlerin çökmesidir. Kitaptaki olaylar, adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir şehrinde geçmektedir. Romandaki hiçbir kahramanın adı yoktur, herkes sıfatları ile anılmaktadır.

Düşüncenin Gücü/James Allen: James Allen, hayalleri gerçeğe dönüştürmenin önündeki en önemli engelin kendi düşüncelerimiz olduğuna dikkat çekiyor ve düşüncelerimizin gücünü keşfederek ne kadar ilerleyebileceğimizi anlatıyor.

Kızıl Karma/ Jean-Christophe Grangé: 1968 Fransa'sından bizleri Hindistan'a oradan da İtalya'ya uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Siyasi olarak karışık olan 68 Fransa'sında, vücudu yoga pozisyonlarında birine sokulmuş halde bir kadın cesedi bulunur. Cesedi bulan Hervé, polis olan abisi Jean-Louis Mersch'den yardım ister.

Hayat En Çok İyileri Kırar: Yarım asırlık mesleki kariyeri, yetmiş yılı aşkın yaşam tecrübesiyle psikolojiyi bilimsel temelinden uzaklaşmadan geniş kitleler için anlaşılır kılan Acar Baltaş, tam da bu noktada yeniden ayağa kalkmak için enerjimizi doğru yere koymamız, gücümüzün ve yetkinliklerimizin farkında olmamız için bize kapı aralıyor.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.