Hava Durumu

Yalova Üniversitesi Yerleşkesinde Sülün Salım Etkinliği Gerçekleştirildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün programı kapsamında Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde sülün salım etkinliği düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 13:00
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 13:00
https://www.yalovahayat.com/
Yalova Üniversitesi Yerleşkesinde Sülün Salım Etkinliği Gerçekleştirildi

Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 2023 Yılı Kanatlı Hayvan Salım Programı kapsamında sülün salım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Er, Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova Şube Müdürü Nevzat Alğan ve Yalova Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Gündoğdu katıldı.

Geçtiğimiz yıl Yalova Üniversitesi yerleşkesinde 25 adet sülün ve 25 adet tavşanın doğaya salınmasının ardından, foto kapanlarla yapılan gözlem sonucunda sülünlerin yaşam alanının uygun olduğu tespit edildi. Bu nedenle, doğanın ekolojik dengesinin korunması amacıyla yerleşkede 100 adet daha sülün doğaya bırakıldı.

Etkinlikte konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova Şube Müdürü Nevzat Alğan, Yalova Üniversitesi Yerleşkesinin doğası ve konumu nedeniyle hayvan salımı için uygun bir ortam olduğunu belirterek Rektör Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı'ya teşekkürlerini iletti.

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Er ise yaptığı konuşmada, doğal yaşam alanlarının korunması ve çeşitli türlerin ekosistem içinde varlıklarını sürdürebilmesinin önemine vurgu yaptı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova Şube Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalara desteklerinin süreceğini ifade eden Er, Yalova Üniversitesi öğrencilerinin artık doğa ve hayvanlarla iç içe bir ortamda eğitim alma imkanı bulacağını belirtti.

Konuşmaların ardından 100 adet sülün, Yalova Üniversitesi Yerleşkesinde özgürce doğaya bırakıldı. Bu tür etkinliklerle Yalova'nın doğal çeşitliliğine katkı sağlanırken, üniversite öğrencileri de doğanın güzelliklerini yakından gözlemleme ve doğa bilincini geliştirme fırsatı bulacaklar.

HABER/Furkan Karahasan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.