Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü, zeytincileri uyardı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, zeytin üretiminde zeytin güvesi ilaçlamasının zamanının geldiğini duyurdu. Farklılık gösteren çiçeklenme için tekrar ilaçlama gerekliği olduğu belirtildi. İlaçlama akşam saatlerine doğru yapılmalı, arılar korunmalı ifadeleri kullanıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 03:33
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 03:33
Kaynak: Serap Polat
Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü, zeytincileri uyardı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, zeytin üretiminde, zeytin güvesi çiçek nesli ilaçlama zamanının geldiğini duyurdu.

İlaçlamanın tekrar edilmesi gerekiyor

Zeytin üretimi yapılan alanlarda Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde yükseklik ve yöney farklılıkları sebebiyle çiçeklenme ve çiçeklerin açılmasının farklılık gösterdiği tespit edildi. Ardından zeytin üreticilerini uyaran il müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada üreticilere, bahçe takibi yaparak çiçekler yüzde 3-5 açtığında ilaçlama yapmaları gerektiği hatırlatıldı. Daha önce zeytin güvesi zararlısı için ilan verilmesine rağmen, mevsim itibariyle Yalova genelinde çiçeklenmenin farklılık göstermesinden dolayı ilaçlamanın tekrar edilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca pamuklu bit zararlısına karşı da ilaçlama yapılmasının önemi vurgulandı.

İlaçlama arıların uçuş yapmadığı akşam saatlerine doğru yapılıyor

Üreticilerin ilaçlamaları, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile yapması gerekiyor. Ayrıca ilaçlama yapacak kişilerin, Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesinin bulunması gerekiyor. Arıcılığın ülkemizde milli ekonomiye katkı sağladığını ve arıların, bal üretiminin yanında bitkisel üretimde tozlaşmada da büyük rol oynadığını vurgulayan İl Müdürlüğü, bu sebeple ilaçlamaların daha etkin ve arılara zarar vermeden yapılması gerektiğini hatırlattı. Arıların zarar görmemesi için de ilaçlamanın, arıların uçuş yapmadığı akşam saatlerine doğru yapılması uygun görülüyor.

Ayrıca ilaçların, reçete yazma yetkisi bulunan tarım danışmanları ile tarım ve orman müdürlükleri teknik personelleri tarafından yazılması gerekiyor.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.