Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova MUDEM Danışanlarına eğitim verildi

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde görevli Psikolojik Danışman Aliye İlkatmış tarafından Yalova MUDEM (Mülteci Destek Derneği) Danışanlarına Türkiye Bağımlılıkla Mücadele programı kapsamında Tütün Bağımlılığı Eğitimi verildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 06:18
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 06:18
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova MUDEM Danışanlarına eğitim verildi

Yalova’da MUDEM Danışanlarına Türkiye Bağımlılıkla Mücadele programı kapsamında Tütün Bağımlılığı Eğitimi verildi. Eğitim Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde görevli Psikolojik Danışman Aliye İlkatmış tarafından gerçekleştirildi. Eğitimde çok sayıda katılımcı, yaşam kalitesini azaltan ve sağlık açısından büyük risk faktörleri taşıyan tütün ürünlerine karşı bağımlılıkla mücadele konusunda farkındalık kazandı.

TÜTÜN BAĞIMLILIĞI (Kaynak: Yeşilay.org)

Dünya Sağlık Örgütüne göre aynı zamanda nikotin kullanım bozukluğu olarak da adlandırılan tütün bağımlılığının belirtileri, ‘’Kullanımı kontrol etme kabiliyetinin bozulması, tütün kullanımına diğer etkinliklere göre daha fazla öncelik verilmesi, zararlarla veya olumsuz sonuçlarla karşılaşılmasına rağmen kullanıma devam edilmesi ile kendini gösteren güçlü bir nikotin kullanma isteği, nikotinin gitgide eski etkisini kaybetmesi (tolerans geliştirilmesi), nikotin kullanımının kesilmesi veya azaltılması sonrasında yoksunluk belirtilerinin görülmesi, tütünün etkilerinin sebep olduğu, alevlendirdiği, yineleyici toplumsal ya da kişiler arası sorunlar olmasına karşın tütün kullanımını sürdürme (Örneğin; tütün kullanımıyla ilgili olarak başkalarıyla tartışmalara girme), Yineleyici bir biçimde tehlikeli olabilecek durumlarda tütün kullanma, işteki, okuldaki ya da evdeki konumunun gereği olan başlıca yükümlülüklerini yerine getirememe ile sonuçlanan, yineleyici tütün kullanımı’’ olarak belirtilmiştir. Tütün bağımlılığının beraberinde çok sayıda sağlık sorununa yol açtığı da bilinmektedir. Bunlar başlıca; Kanser türleri, Kalp ve damar hastalıkları, Diyabet, Solunum hastalıkları, Gastrit, Ülser gibi mide hastalıkları, Diş ve diş eti hastalıkları ve Gebelikte erken doğum, düşük doğum, çocukta gelişim bozuklukları, sütün kesilmesi şeklindedir.

FARKINDALIK KAZANDIRILDI

Yalova İlinde gerçekleştirilmiş olan MUDEM Danışanlarına yönelik, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele programı kapsamında verilen eğitimler sayesinde pek çok katılımcı, Psikolojik Danışman Aliye İlkatmış’ın sunumunu dikkatle izleyerek dinledi ve bu sayede tütün bağımlılığı ile mücadele konusunda faydalı bilgiler edinme fırsatı yakalayarak farkındalık kazandı. Katılımcılar, eğitim sonrasında faydalı geçen sunum adına İlkatmış’a teşekkürlerini iletti.  

Murat Can Aytemur

 

 

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.