Hava Durumu

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü’nden obezite farkındalık yürüyüşü

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü personelleri Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında obezite ve obeziteye bağlı hastalıklara dikkat çekmek adına bir yürüyüş gerçekleştirdiler Yalova İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, obeziteye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüşte ellerinde “Obeziteye dur de”, “Sağlıklı yaşam için hareket et” gibi sloganlar taşıyan sağlıkçılar, yürüyüş boyunca vatandaşları da obeziteye karşı bilgilendirdiler. Sağlıkçılar, obezitenin son yılların en büyük sağlık sorununa dönüştüğünü ve birçok kronik hastalığın nedeni olduğunu dile getirerek, “Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ dokusunun birikmesi sonucu oluşan ve sağlığı bozan bir durumdur. Obezite, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, eklem hastalıkları, uyku apnesi, depresyon gibi pek çok hastalığa zemin hazırlar. Obezite ayrıca kanser riskini de artırır. Obeziteden korunmak için sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite hayatımızın bir parçası olmalıdır” dediler. Obeziteden korunma yolları hakkında da bilgiler veren Yalova İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, “Obeziteden korunmak için şu önerilere dikkat etmeliyiz: Sık sık ve azar azar beslenmeliyiz. Günde 6 öğün olacak şekilde beslenmeliyiz. Yemekler TV karşısında değil sofrada, yavaş yavaş çiğnenerek yenmelidir. Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Her öğünde farklı besin türleri seçmeye çalışmalı, tüketilen besin çeşitliliği arttırılmalıdır. Yemek tabaklarımız küçük, salata tabaklarımız büyük olmalıdır. Yağlı, tuzlu, şekerli ve unlu besinlerden uzak durmalıyız. Fast food tarzı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Gazlı ve şekerli içecekler yerine su veya ayran içmeliyiz. Günde 8-10 bardak su içmeliyiz. Sebze meyve, tam tahıl ve kurubaklagillerin tüketimini arttırmalıyız. Yağsız et ve az yağlı süt ürünleri tercih etmeliyiz. Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı kullanmalıyız. Kızartma yerine haşlama veya ızgara yöntemleriyle pişirmeliyiz. Düzenli olarak balık tüketmeliyiz. Fiziksel aktivitemizi arttırmalıyız. Haftada en az 3 gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapmalıyız” diye konuştular. İl Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2023 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2023 15:28
https://www.yalovahayat.com/
Yalova İl Sağlık Müdürlüğü’nden obezite farkındalık yürüyüşü

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, obeziteye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüşte ellerinde “Obeziteye dur de”, “Sağlıklı yaşam için hareket et” gibi sloganlar taşıyan sağlıkçılar, yürüyüş boyunca vatandaşları da obeziteye karşı bilgilendirdiler.

İlginizi Çekebilir... Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk’tan ‘Tebligat’ emri

Sağlıkçılar, obezitenin son yılların en büyük sağlık sorununa dönüştüğünü ve birçok kronik hastalığın nedeni olduğunu dile getirerek, “Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ dokusunun birikmesi sonucu oluşan ve sağlığı bozan bir durumdur. Obezite, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, eklem hastalıkları, uyku apnesi, depresyon gibi pek çok hastalığa zemin hazırlar. Obezite ayrıca kanser riskini de artırır. Obeziteden korunmak için sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite hayatımızın bir parçası olmalıdır” dediler.Obeziteden korunma yolları hakkında da bilgiler veren Yalova İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, “Obeziteden korunmak için şu önerilere dikkat etmeliyiz: Sık sık ve azar azar beslenmeliyiz. Günde 6 öğün olacak şekilde beslenmeliyiz. Yemekler TV karşısında değil sofrada, yavaş yavaş çiğnenerek yenmelidir. Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Her öğünde farklı besin türleri seçmeye çalışmalı, tüketilen besin çeşitliliği arttırılmalıdır. Yemek tabaklarımız küçük, salata tabaklarımız büyük olmalıdır. Yağlı, tuzlu, şekerli ve unlu besinlerden uzak durmalıyız. Fast food tarzı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Gazlı ve şekerli içecekler yerine su veya ayran içmeliyiz. Günde 8-10 bardak su içmeliyiz. Sebze meyve, tam tahıl ve kurubaklagillerin tüketimini arttırmalıyız. Yağsız et ve az yağlı süt ürünleri tercih etmeliyiz. Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı kullanmalıyız. Kızartma yerine haşlama veya ızgara yöntemleriyle pişirmeliyiz. Düzenli olarak balık tüketmeliyiz. Fiziksel aktivitemizi arttırmalıyız. Haftada en az 3 gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapmalıyız” diye konuştular.l Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.