Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Örtüaltı Sebze Üretimi Artıyor

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ortaklığı ile ildeki çiftçilere 64 bin 100 adet hıyar fidesi dağıtıldı. Bu dağıtımın yanı sıra ilde örtüaltı sebze üretimini geliştirmek için birçok proje hayata geçirildi

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2023 00:53
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2023 00:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova’da Örtüaltı Sebze Üretimi Artıyor

Yalova’da örtüaltı sebze üretimi geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede Yalova Tarım İl Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen mütevazi bir törenle çiftçilere hıyar fideleri dağıtıldı. Törene Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat parıldar, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Tarım İl Müdürlüğü Müdür Yardımcıları Selçuk Yaman ve İrfan Sakinci de katıldı.

Fide dağıtımı öncesinde proje ve yürütülen projeler hakkında bilgiler veren Parıldar, “İlimizde yürütülen projelerle standart sebze yetiştiriciliği faaliyetinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği sağlanarak tarım arazilerinin değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılarak istihdama katkı sağlanması ve sebze üreticilerinin üretim sahalarında bilgi-beceri-teknik düzeylerinin arttırılması amaçlanmaktadır” dedi.

Parıldar, 2021 yılında Örtüaltında Sebze Üretimini Geliştirme Projesi ile 91 çiftçiye 60 bin adet biber fidesi, 36 çiftçiye 105 kg fasulye tohumu dağıtıldığını belirtti. Ayrıca 2022 yılında Kent Tarımı yaklaşımı ile büyük kentlerin kışlık sebze ihtiyacını yakın üretim havzalarından karşılamak için projeler uygulamaya koyduklarını söyledi.

Örtüaltı sebze üretimi, seralar gibi kapalı alanlarda sebze yetiştirme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde iklim koşullarından bağımsız olarak sebze üretimi yapılabilir. Örtüaltı sebze üretimi hem verimliliği hem de kaliteyi arttırır. Ayrıca hastalık ve zararlılara karşı daha etkili bir mücadele imkanı sunar.

HABERHilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.