Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da kadınların farkındalığı artıyor

Yalova’da faaliyet gösteren Uluslararası Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği (KATFA-DER), 2024 yılının ilk toplantısında kadınların hayatlarında yapmak istedikleri değişiklikleri konuştu

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 12:58
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 12:58
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova’da kadınların farkındalığı artıyor

KATFA-DER, 15 günde bir gerçekleştirdiği ‘Farkındalığımızı Arttırıyoruz’ programları kapsamında bu hafta eğitmen Fatma Genç’i konuk etti. Genç, “2023’te neyi ya da neleri geride bırakmayı seçiyoruz” konusuna değindi.

Programın açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Nurten Anıl, yeni yılın her şeyden önce herkese şans getirmesini diledi. Anıl, “Dünyanın birçok ülkesinde acı çeken kadınlar, çocuklar, suçsuz insanlar varken mutluluktan bahsetmek biraz acı oluyor. Bu nedenle öncelikle şansın bizden yana olmasını diliyorum. Herkes şanslı olsun ki o şans bize güzel kapıları, tüm güzellikleri sunsun” dedi.

Anıl’ın ardından sahneye gelen eğitmen Fatma Genç, kendini değiştirmenin neyi kapsadığını, hayatta değiştirmek istenen rutinlerin neler olduğu, hangi seçimlerin değiştirmesi gerektiği gibi sorular sordu. Burada katılımcılara hitap eden Genç, “Senden beklenenin dışında senin kendin için istediğin nedir? Hangi konuda cesarete ihtiyacın var? Ailen, eşin, çocukların dışında kendin için ne istiyorsun? Bunları iyice düşünüp kendiniz için en doğru olanı seçmelisiniz” dedi.

Genç, insanın zihin, beden ve ruhun birlikteliği olduğunu, mutlu olmak için hormonların dengede olmasına ihtiyaç olduğunu, mutluluk hormonları olan endorfin, dopamin, oksitosin ve serotoninin dengede olduğunda ruh, beden ve zihin olarak insanın kendini mutlu hissettiğini anlattı. Genç, “Mutluluk hormonlarımızın dengede olması için de kendimizi sevmeliyiz, günlük bakımlarımızı aksatmamalıyız, sporumuzu, yürüyüşümüzü yapmalıyız, güneşlenmeliyiz, günlük D vitamini almalıyız, kahkaha atmalıyız, birbirimize sarılmalı, birilerine yardım etme duygusunu yaşamalı, hayvan sevgisini tatmalıyız” diye konuştu.

Program sonunda paylaştığı bilgiler ve deneyimler için Genç’e teşekkürlerini ileten Anıl, “Değindiğiniz konular öz benliğimize, kendimize içsel bir bakış yapmamızı sağladı. Ben şahsım adına söylediklerinizi dikkate alacağım ve hayatımda daha çok şeyi azaltıp, kendimi mutlu edecek şeyleri yapmayı seçeceğim. Beni mutlu eden şey ise yaptıklarımdan pek de farklı şeyler değil. Bilgilenmek konusunda yol açmak, bilgilenmek ve topluma faydalı farkındalık yaratan işler yapmak. Bunlara devam etmeyi seçiyorum” dedi.

15 günde bir gerçekleştirdikleri program kapsamında çok aydınlatıcı bilgiler edindiklerini belirten Anıl, 15 gün sonra farklı bir konuda farklı bir konukla bir arada olmak üzere programlarına katılanlara teşekkür etti.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.