Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Baro Başkanı Elif Turnacı Çavuş, Baro Başkanları Toplantısına katıldı

Yalova Baro Başkanı Elif Turnacı Çavuş, Türkiye Barolar Birliği 54. Başkanlar Toplantısına katıldı. Toplantıda, avukatların sorunları ve talepleri görüşüldü. Toplantı sonucunda, CMK ücret tarifesi, adli yardım ücretleri ve avukatlık mesleğinin sorunlarına ilişkin ortak bir bildirge yayınlandı

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2024 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2024 12:16
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Baro Başkanı Elif Turnacı Çavuş, Baro Başkanları Toplantısına katıldı

Bildirgede, CMK hizmetinin sunumuyla ilgili olarak daha etkili kısıtlamalar da dahil olmak üzere gerekli adımların atılacağı ve Ankara’da ‘Büyük Savunma Mitingi’ düzenleneceği duyuruldu.

Türkiye Barolar Birliği 54. Başkanlar Toplantısı, Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat R. Erinç Sağkan ve il baro başkanları katıldı. Toplantıda, 2024 yılı CMK ücret tarifesi, birikmiş ve ödenmeyen adli yardım ücretleri ile avukatların genel ve ekonomik sorunları masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan Yalova Baro Başkanı Elif Turnacı Çavuş, avukatların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Çavuş, “Avukatlık mesleği, hukuk devletinin, bağımsız yargının, hak arama özgürlüğünün teminatıdır. Ancak avukatlar olarak, mesleğimizi icra ederken birçok sorunla karşılaşıyoruz. Özellikle, CMK görevi yapan meslektaşlarımızın ücretleri, hem yetersiz hem de gecikmeli ödeniyor. Bu durum, hem meslektaşlarımızın haklarına hem de yurttaşların adalete erişimine zarar veriyor. Bu sorunun çözümü için Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yaptık ancak sonuç alamadık. Bu nedenle, ortak bir tutum geliştirmek ve sesimizi duyurmak için toplandık” dedi.

Toplantı sonrasında, Türkiye Barolar Birliği yönetimi ve baro başkanları tarafından imzalanan toplantı sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, CMK ücret tarifesi, adli yardım ücretleri ve avukatlık mesleğinin sorunlarına ilişkin talepler sıralandı. Bildirgede, bu talepler doğrultusunda 19 Ocak 2024 tarihinden itibaren 1 ay süreyle CMK Kapsamındaki Zorunlu Müdafi, Vekil Görevlendirmeleri Otomasyon Sistemi’nin kapatılacağı, görevlendirme taleplerinin yazılı şekilde kabul edileceği ve baroların, görev kabul etmeyerek yönteme destek veren meslektaşlar hakkında ceza puanı uygulamayacağı belirtildi.

Bildirgede ayrıca Türkiye Barolar Birliği’nin yapacağı görüşmeler çerçevesinde, belirlenen takvim içerisinde somut gelişmelerin yaşanmaması halinde, ilerleyen günlerde konunun tekrar değerlendirilerek, CMK hizmetinin sunumuyla ilgili olarak daha etkili kısıtlamalar da dahil olmak üzere gerekli adımların atılacağı ve Ankara’da, tüm illerden meslektaşların katılımıyla Büyük Savunma Mitingi düzenleneceği duyuruldu.

Bildirgede son olarak, “Barolarımız ve Türkiye Barolar Birliği; hukuk devletinin, bağımsız yargının, hak arama özgürlüğünün teminatı olan savunmayı ve onun temsilcisi 186 bin avukatı, dolayısıyla yurttaşın hakkını savunmak için ortak mücadeleden bir an bile vazgeçmeyecektir” denildi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.