Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Araştırma Enstitüsü, Egzotik Mantar yetiştirmeyi öğretecek

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Mantar Araştırma Merkezi tarafından “Uygulamalı Egzotik Mantar Yetiştiriciliği” kursu verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 01:49
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 01:49
Kaynak: Serap Polat
Yalova Araştırma Enstitüsü, Egzotik Mantar yetiştirmeyi öğretecek

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde 2018 yılında faaliyete başlayan Mantar Araştırma Merkezi, Kayın Mantarı, Enoki Mantarı, Kulacık Mantarı, Reishi Mantarı, Aslan Yelesi Mantarı gibi egzotik mantar türlerinin üretimini sürdürüyor. Mantar üretiminde örnek teşkil eden tesis, ülkemizde mantar üreticilerine ışık tutuyor. Üretim tekniği modernizasyonunda gelişmeler sağlayan Mantar Araştırma Merkezi, Yalova’da “Uygulamalı Egzotik Mantar Yetiştiriciliği” eğitimi vereceğini duyurdu. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünde, 16-17 Mayıs 2024 tarihlerinde 2 gün sürecek olan eğitimin ilk gününde teorik olarak mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi verilecek.

Eğitim saat 09:30’da başlayacak. Kursun 2’nci gününde ise uygulamalı olarak mantar yetiştiriciliğinin tüm aşamaları kursiyerlere anlatılacak. Eğitimde, mantarların bölümleri, mantar toplanırken kullanılan ekipmanlar, mantarların çıkma mevsimi, mantar çeşitleri ve mantar zehirlenmelerinde yapılması gerekenler öğretilecek. Katılımcılar eğitimin sonunda Reishi Mantarı, İstiridye Mantarı, Enoki Mantarı, Shiitake Mantarı, Aslan Yelesi Mantarı, Çaşır Mantarı ve Kulacık Mantarı gibi egzotik türleri tanımayı, yetiştirmeyi ve kullanmayı öğrenecek.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.