Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Arif Laçin, “206 otizm tanılı bireyimize aylık 7 bin 608 TL ödeme yapıyoruz”

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2024 08:46
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 08:46
Kaynak: Serap Polat
Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Arif Laçin, “206 otizm tanılı bireyimize aylık 7 bin 608 TL ödeme yapıyoruz”

2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi. 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 “OTİZM ERKEKLERDE KIZLARDAN 3-4 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR”

Yalova’da gerçekleştirdikleri birçok etkinlikle otizm ile ilgili farkındalık oluşturduklarını kaydeden Yalova İle ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü mesajı paylaştı. Mesajında Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında bilgi veren Arif Laçin, “Otizm Spektrum Bozukluğu belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan, yaşamın erken döneminde merkezi sinir sistemi gelişiminin farklılaşması ile ortaya çıkan nörolojik bozukluklardır. Erkeklerde kızlardan 3-4 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Otizmin sebebi halen bilinmemekle birlikte tıbbi araştırmalar genetik faktörler ile birlikte çevresel faktörlerin de rolü olabileceğini göstermektedir. Sessiz, içine kapanık, nasılsa konuşur gibi bazı yanlış inanışlar ya da toplum tarafından damgalanma kaygıları otizmli çocukların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki Otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınabilmektedir.” dedi.

“OTİZM TANILI BİREYLERİMİZE AYLIK 7 BİN 608 TL ÖDEME YAPIYORUZ”

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle Nisan ayı başta olmak üzere tüm yıl boyunca Yalova genelinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak otizmli bireylere ve ailelerine çeşitli alanlardaki hizmetleriyle destek olduklarını aktaran Laçin, “206 otizm tanılı bireyimize evde bakım hizmeti kapsamında ailelerine aylık 7 bin 608 TL ödeme yapılmaktadır. Ailelerimize otizm konusunda bilinçlendirme ve rehberlik çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu vesileyle; 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizmli çocuklarımızın ve ailelerimizin hayatta mutlu olabilmeleri, sosyalleşmeleri, temel ihtiyaçları olan eğitim ve sağlık hizmetlerinden en iyi ve en uygun şekilde faydalanabilmeleri temennisiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.” şeklinde konuştu.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.