Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ya da mı? Yada mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki ek ile oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de ya da kelimesidir. Ya da nasıl yazılır TDK, ya da anlamı TDK, ya da nedir, işte ya da kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Ya da mı? Yada mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre ya da kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Ya da sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Ya da kelimesi ya da şeklinde yazılır yada şeklinde yazımı yanlıştır. Ya da kelimesinin doğru yazılışı ya da şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " ya da " biçiminde olmalıdır. Yada (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: seçeneği, çeşitliliği veya tercihi belirten bir söz

Yada (Yanlış kullanım)

Ya da (Doğru kullanım)

Ya da Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bu akşam pizza yiyelim ya da hamburger

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.