Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk Ocakları Başkanı Kasımoğlu’ndan ‘Gülnihal’ ekibine teşekkür

Türk Ocakları Derneği Yalova Şube Başkanı Alper Kasımoğlu, Milli Mücadele yıllarında Yalova ve çevresinde yaşanan katliamları konu edinen ve ilk gösteriminde büyük ilgi gören Gülnihal Belgeseline emek veren yapım ve çekim ekibine teşekkür etti.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 04:20
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 04:20
Kaynak: Serap Polat
Türk Ocakları Başkanı Kasımoğlu’ndan ‘Gülnihal’ ekibine teşekkür

Türk Ocakları Derneği Yalova Şubesi tarafından hazırlanan 1920-1921 yıllarında Yalova ve çevresinde yaşanan katliamları konu edinen Gülnihal Belgeselinin Raif Dinçkök Kültür Merkezinde yapılan ilk gösterimi büyük ilgi gördü.

9 BİN 100 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ, 27 KÖYÜN YOK EDİLDİĞİ OLAYLAR ANLATILDI

1921'de Yunan ordusunun işgaliyle birlikte yerli Rum ve Ermeniler tarafından Yalova bölgesinde Müslümanlara uygulanan zulmün anlatıldığı belgeselin gösterimini izlemeye gelenler arasında: Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Emrah Şenel, Türk Ocakları Yalova Şube Başkanı Alper Kasımoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Külekçi, YASKİ Başkanı İsmet Yıldırım başta olmak üzere siyesi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri yer aldı. Yapımcılığını Türk Ocakları Derneği Yalova Şubesinin üstlendiği Gülnihal Belgeselinin yönetmenliğini Serkan Öztürk yaptı. Arşiv kayıtlarının yanı sıra atalarından öğrendikleri bilgileri aktaran konuşmacıların yer aldığı belgeselde 9 bin 100 kişinin öldürüldüğü, 27 köyün yok edildiği ve kadınların sistematik bir biçimde tecavüze uğradığı olaylar anlatıldı.

“UYKUSUZ GECELERİN SONUNDA ORTAYA ÇIKAN BİR ESER”

İlk gösterimde büyük ilgi gören Gülnihal Belgeselinin yapım ve yayın aşamasında görev alan ekibe teşekkür eden Türk Ocakları Derneği Yalova Şube Başkanı Alper Kasımoğlu, Türkçe yayınlanan belgeselin ilerleyen dönemde İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça yayınlanacağını belirtti. Belgeselin uzun ve yorucu bir yolculuğun ürünü olduğunu ifade eden Başkan Kasımoğlu, “Gülnihal bizim için uzun ve meşakkatli bir yolculuğun adı oldu. Birçok aksaklık, zorluk, yorucu günler ve uykusuz gecelerin sonunda ortaya çıkan bir eserdir Gülnihal. Belgesel yapım sürecinin pek çok aşamasında birlikte yol yürüdüğümüz ve zorlukları beraber aştığımız önceki dönem şube başkanımız Evren Çınar, yönetim kurulu üyelerimizden Prof. Dr. Bayram Kılıç, Öğretim Görevlisi Gökhan Keskin, Öğretim Görevlisi İsmail Dur, Yönetmenimiz Doç. Dr. Serkan Öztürk, görüntü yönetmenimiz Doç. Dr. Yavuz Küçükalkan, danışmanımız Nebahat Küçük Kavak, editörümüz Murat Taşdan, yardımcı yönetmenimiz Umut Karaca, kameramanımız Buğrahan Kaşıkçı, grafik tasarımcımız Bahadır Uslu ve emek veren diğer tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Serap Polat  

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.