Hava Durumu

Trafikte Araç Geçiş Üstünlüğü Nedir? Kimdedir?

Trafik akışı esnasında bazı özel durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunlardan biri de trafikte geçiş üstünlüğü meselesi! Bu konuyla ilgili kafa karışıklıkları olabilmektedir. Peki trafikte araç geçiş üstünlüğü nedir? Kimdedir? Gelin birlikte görelim.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2023 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Trafikte Araç Geçiş Üstünlüğü Nedir? Kimdedir?

Trafikte geçiş üstünlüğü, yalnızca bir görev için trafikte bulunan belirli araçların sürücülerine tanınmış bir hak. Bu araçlar, diğer araçlardaki insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamak kaydıyla trafik kısıtlama ve yasaklarından muaf kabul ediliyor.

Geçiş hakkı, yayalar veya araçların o sırada yolda bulunan diğer yaya ve araçlara göre öncelikli geçiş hakkına sahip olmasına deniliyor. Her yaya veya araç trafik içindeki konumuna göre geçiş hakkına sahip olabilirken, geçiş üstünlüğüne sahip araçları bir tek Karayolları Genel Müdürlüğü belirleyebiliyor. Ve sadece belirlenmiş araçlar geçiş üstünlüğüne sahip olabiliyor.

Geçiş üstünlüğü, belirli araçlara o an görevde olmaları şartıyla veriliyor. Bu araçların, acil bir durum olduğunu belirtecek şekilde ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini kullanmaları gerekiyor. Uyarı işaretlerini fark eden diğer sürücülerin ise bu araçlara yol verme şartı bulunuyor.

  1. Cankurtaran araçları, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar (Ambulans ve hasta taşıyan özel araçlar…)
  2. İtfaiye araçları
  3. Hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayişi korumak için acele olay yerine giden resmi görev araçları (Polis)
  4. Bir trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini koruma ya da trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar
  5. Alarm sırasında sivil savunma hizmetlerinde görevli bulunan araçlar
  6. Koruma ile görevli ve korunan araçlar
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.