Hava Durumu

TİGEM’deki Yüz Yıllık Çınarı Kuruyor

Yalova'da Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) arazisinde bulunan yüz yıllık çınar ağacı kurumaya başladı. Ağacın, Atatürk tarafından dikilen ağaçlardan biri olup olmadığı bilinmiyor. Vatandaşlar, ağacın kurtarılması için yetkililerden müdahale bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2023 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2023 11:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
TİGEM’deki Yüz Yıllık Çınarı Kuruyor

Yalova'da yer alan TİGEM arazisi, Atatürk'ün Yalova'ya geldiği 1928 yılında kurduğu ve 1937 yılına kadar bizzat kendisinin işlettiği çiftliğin bir bölümünü oluşturuyor. TİGEM arazisindeki yüz yıllık çınar ağacı ise son günlerde kurumaya başladı. Ağacın gövdesinde ve dallarında kuruma izleri görülüyor. Ağacın, Atatürk tarafından dikilen ağaçlardan biri olup olmadığı ise bilinmiyor. Vatandaşlar, ağacın tarihi önemine dikkat çekerek, ağacın kurtarılması için bir çalışma yapılmasını istiyorlar. Vatandaşlar, "Bu ağaçlar bizim tarihimiz. Bu bölgede bizzat Atatürk tarafından dikilmiş Çınar ağaçları var. Belki de bu Çınar ağacı da onlardan birisi Atatürk'ün bize emaneti. Atatürk tarafından dikilmese bile yüz yıllık bir Çınar ağacını kurumaya terk etmemeliyiz. Bu ağaçların korunması ve bakımının yapılması gerekiyor. Bu ağaç kurumadan yetkililerin müdahale etmesini bekliyoruz" diye konuştular.

Bu arada, Yürüyen Köşk'ün bahçesindeki 400 yaşındaki çınar ağacının da hasta olduğu tespit edilmiş ve 2018 yılında tedavi edilerek kurtarılmıştı. Bu çınar ağaçlarının da mutlaka benzer bir tedavi sürecinden geçirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.