Hava Durumu

Tekrar mı? Tekrardan mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de tekrar kelimesidir. Tekrar nasıl yazılır TDK, tekrar anlamı TDK, tekrar nedir, işte tekrar kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2023 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2023 14:09
https://www.yalovahayat.com/
Tekrar mı? Tekrardan mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre tekrar kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Tekrar sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Tekrar kelimesi tekrar şeklinde yazılır tekrardan şeklinde yazımı yanlıştır. Tekrar kelimesinin doğru yazılışı tekrar şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "tekrar" biçiminde olmalıdır. Tekrardan (Yanlış bir kullanımdır.)

Arapça krr kökünden gelen takrār تكرار “yineleme, özellikle bir sözü yineleme” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça karra كَرَّ “yineledi” fiilinin tafˁāl vezninde II. masdarıdır.

TDK’ye göre anlamı: 1. isim Aynı olayın, işin, hareketin yeniden ortaya çıkışı, tekrarlanması

2. Bir konuşma veya yazıda aynı düşünceyi, kelimeyi birçok defa söyleme

3. zarf Bir daha, yine, yeniden, gene

Tekrardan (Yanlış kullanım)

Tekrar (Doğru kullanım)

Tekrar Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bu filme tekrar gitmek istiyorum bayıldım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.