Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Subaşı’nın Tarihini ve Kültürünü Anlattı

Altınova Belediyesi tarafından bu yıl 16. kez düzenlenen Altınova Kültür Festivali’nde en çok ilgi gören stantlardan birisi de Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu tarafından açılan stant oldu. Subaşı beldesinin tarihini ve kültürünü anlatan stant, protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından ziyaret edildi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 14:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Subaşı’nın Tarihini ve Kültürünü Anlattı

Altınova Kültür Festivali, Altınova Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Festivalde, Altınova’nın köylerinin kültürel zenginlikleri sergilendi. Bu kapsamda, Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu da bir stant açarak, Subaşı beldesinin tarihini ve kültürünü anlattı.

Stantı ziyaret edenler arasında Yalova Valisi Muammer Erol, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit ve Altınova Belediye Başkanı Metin Oral da yer aldı. Protokol üyeleri, stantta sergilenen fotoğraf, belge ve objeleri inceleyerek, Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Başkanı Zeki Gürsu’dan bilgi aldılar.

Gürsu, yaptığı açıklamada, Subaşı beldesinin tarihini ve kültürünü daha fazla kimseye anlatmak için böyle bir stant kurduklarını söyledi. Gürsu, “Subaşı beldemiz, Yalova’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Burada yaşayan insanların ataları, Balkanlar’dan göç ederek gelmiştir. Biz de bu göç hikâyelerini, sözlü tarih yöntemiyle kayda alarak, gelecek nesillere aktarmak istiyoruz” dedi.

Festivali bu yıl 16. kez düzenleyen Altınova Belediyesi’ne de teşekkür eden Gürsu, bu festival sayesinde Altınova’nın köylerinin kültürlerini yaşattıkları ve diğer nesillere aktarma imkânı bulduklarını ifade ederek, “Altınova Belediye Başkanımız Metin Oral’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu festival, hem kültürel hem de sosyal açıdan çok önemli bir etkinliktir. Burada hem köylerimizin kültürlerini tanıtıyoruz hem de kaynaşıyoruz” diye konuştu.

Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay da, Subaşı beldesinin tarihi ve kültürel zenginliklerini kurdukları stantta anlattıkları ve yaşattıkları için Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu üyelerine teşekkür etti. Canbay, “Subaşı beldemiz, Yalova’nın en köklü yerleşim yerlerinden biridir. Burada yaşayan insanların kültürleri çok zengindir. Bu kültürleri korumak ve geleceğe taşımak hepimizin görevidir. Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu da bu konuda çok önemli bir çalışma yaptı. Kendilerini kutluyorum” dedi.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.