Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Subaşı MAG’larına ilk yardım eğitimi

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, Subaşı Mahalle Afet Gönüllüleri’ne yönelik ilk yardım eğitimi düzenledi. Eğitime, AFAD eğitmeni Emine Karagöz de katılarak, gönüllülere teorik ve uygulamalı bilgiler aktardı

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 03:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 03:40
Kaynak: Hilal Baldemir
Subaşı MAG’larına ilk yardım eğitimi

Subaşı’nda gerçekleştirilen eğitimde, afet öncesi, anı ve sonrasında yapılması gerekenler anlatıldı. Eğitimde, afet çantasının hazırlanması, afet planının yapılması, toplanma alanlarının belirlenmesi, yangın ve tahliye durumları, ilk yardım ve psikolojik ilk yardım konularında bilgiler verildi.
Eğitimi veren AFAD eğitmeni Emine Karagöz, afet sonrasında ilk yardım yapabilen insan sayısının çok olmasının can kayıplarını büyük ölçüde azalttığını vurguladı. Karagöz, “İlk yardımın temel noktaları, kazazedeye güvenli bir şekilde ulaşmak, yaşamsal fonksiyonlarını değerlendirmek, kanamayı durdurmak, şokla mücadele etmek, yaraları temizlemek ve pansuman yapmaktır. Bu becerileri kazanan gönüllüler, afet anında profesyonel ekipler gelene kadar hayat kurtarabilirler” dedi.

MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam ise, mahalle afet gönüllülerinin sayısının arttırılmasının ve her zaman afetlere hazır halde bulunmalarının önemine değindi. Karaçam, “Afetlere karşı hepimiz sorumluyuz. Bu tür eğitimleri yaygınlaştırarak toplumun afet bilincini arttırmak istiyoruz. Mahalle afet gönüllüleri, afet anında kendi kendilerine yetebilen, komşularına ve çevrelerine yardımcı olan, profesyonel ekiplere destek olan değerli insanlardır. Bu nedenle, onların eğitimine ve donanımlarına büyük önem veriyoruz” şeklinde konuştu.
Eğitimin ardından, Subaşı beldesinde bulunan afet acil yardım konteynerlerinde malzeme sayım ve bakım çalışması da gerçekleştirildi. 

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.