Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Stajyer mi? Stajer mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de stajyer kelimesidir. Stajyer nasıl yazılır TDK, stajyer anlamı TDK, stajyer nedir, işte stajyer kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2023 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2023 14:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Stajyer mi? Stajer mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre stajyer kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Stajyer sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Stajyer kelimesi stajyer şeklinde yazılır stajer şeklinde yazımı yanlıştır. Stajyer kelimesinin doğru yazılışı stajyer şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "stajyer" biçiminde olmalıdır. Stajer (Yanlış bir kullanımdır.)

Fransızca stage "çıraklık, deneme aşaması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca estage "1. durma yeri, durak, menzil, etap, 2. manastırda çile süresi " sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *staticum sözcüğünden evrilmiştir.

TDK’ye göre anlamı: Stajyer, staj yapmakta olan kimseye denilmektedir. Stajyerlik ise eğitim-öğretim süresi boyunca öğrenilen bilgi ve teoriyi, profesyonel bir ortamda pratik uygulamalara çevirebilecek deneysel bir öğrenme metodudur.

Stajer (Yanlış kullanım)

Stajyer (Doğru kullanım)

Stajyer Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bugün stajyer olarak ilk günüm, çok heyecanlıyım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.