Hava Durumu

Sebze üreticilerine 20 ton sera örtüsü dağıtıldı

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kent tarımı yaklaşımı ile sebze üretimini artırmak amacıyla 79 örtüaltı sebze üreticisine 20 ton sera örtüsü dağıttı

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2023 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2023 10:45
https://www.yalovahayat.com/
Sebze üreticilerine 20 ton sera örtüsü dağıtıldı

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Yalova İli Plastik Sera Örtülerinin Yenilenmesi Projesi 2. etabı kapsamında il genelinden 79 örtüaltı sebze üreticisine 68 dekar sera alanında kullanılmak üzere 20 ton sera örtüsü dağıtıldı. Proje ile ildeki atıl durumdaki seraların ve işgücünün ekonomiye kazandırılması, modern seracılığın yaygınlaştırılması ve büyük kentlerin sebze ihtiyacının yakın üretim havzalarından karşılanması hedefleniyor.

Dağıtım törenine Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Müdürü Suat Parıldar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli ile teknik personeller ve proje yararlanıcısı üreticiler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan proje yararlanıcısı Gülnur Erol, kendisi gibi üreticilerin tarımsal üretimde sürdürülebilirliğini korumak ve üretimin devamını sağlamak açısından çok önemli olduğunu ifade ederek bu sürecin her aşamasında yanlarında olan İl Müdürlüğüne ve İl Özel İdare Müdürlüğü’ne sebze üreticileri adına teşekkür etti.

Yalova İl Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar ise yaptığı konuşmada, “15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve amacı ülkemizin istiklalinin ve istikbalinin karartılması olan hain darbe teşebbüsü Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türk halkının üstün cesareti sayesinde bastırılmış ve terör örgütünün hain emelleri engellenmiştir. Tarihte her zaman önemli bir konuma ve itibara sahip olan milletimiz 15 Temmuz milli direnişi ile dünyaya bir kez daha örnek teşkil edecek bir olaya imza atmıştır. Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine de sabırlar dileyerek konuşmama başlamak istiyorum” dedi.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, dağıtılan sera örtülerinin önemine değinerek, “Bugün proje kapsamında plastik sera naylonu dağıtımını gerçekleştireceğiz. Kent tarımı yaklaşımı ile artan lojistik maliyetlerin olumsuz etkisini kırmak üzere büyük kentlerin sebze ihtiyacını yakın üretim havzalarından karşılamak hedefiyle, ilimizde örtüsüz, atıl durumdaki mevcut seraların ve işgücünün ekonomiye kazandırılması amacıyla Yalova’da modern seracılığı yaygınlaştırmak, yetiştiricileri katma değeri ve stratejik önemi yüksek tarımsal faaliyetlere yöneltmek amacıyla Yalova İli Plastik Sera Üst Örtülerinin Yenilenmesi Projesi hazırlanmıştır. İlimizde 3.820 dekar alanda örtü altı sebze üretimi yapılmaktadır. İlimizde üretim yapan işletme profilimizin büyük kısmı küçük aile işletmelerinden oluştuğu için kendi imkanları ile örtü değiştirmeleri ciddi bir maliyet oluşturmaktadır” dedi.
Programda AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ve Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel de çiftçilere hitap etti. Konuşmaların ardından sera örtüleri çiftçilere dağıtıldı.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.