Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Şarj mı? Şarz mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de şarj kelimesidir. Şarj nasıl yazılır TDK, şarj anlamı TDK, şarj nedir, işte şarj kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 12:48
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 12:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Şarj mı? Şarz mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre şarj kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Şarj sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Şarj kelimesi oksijen şeklinde yazılır şarz şeklinde yazımı yanlıştır. Şarj kelimesinin doğru yazılışı oksijen şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " şarj " biçiminde olmalıdır. Şarz (Yanlış bir kullanımdır.)

Fransızca charge "yük" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *carrica sözcüğünden evrilmiştir

TDK’ye göre anlamı: elektrik yüklemek olan bu sözcük, charge kelimesinden türetilmiştir. Charge kelimesinin sözlük anlamı ise yüktür.

Şarz (Yanlış kullanım)

Şarj (Doğru kullanım)

Şarj Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Telefonumun şarjı yeterince dolduğunda çıkabiliriz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.