Hava Durumu

Şanlıurfa Müzesi Nerede Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Ziyaret Saatleri

Antik dönemlerde pek çok medeniyetin yerleşim yeri olan Şanlıurfa büyük bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapar. Şanlıurfa bu yönüyle Türkiye için oldukça önemli bir şehirdir. Arkeoloji Müzesi de bu yerleşim yerlerine ait kalıntıları sergilemek için eserlerin toplanması adına ilk olarak 1969 yılında faaliyetlerini göstermeye başlamıştır. Geniş bir alana yayılan modern binasına 2015 yılında taşınmıştır. O günden bu yana her yıl milyonlarca ziyaretçiyi tarihin tozlu sayfalarında bir geziye çıkarmaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2023 15:44
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2023 23:55
https://www.yalovahayat.com/
Şanlıurfa Müzesi Nerede Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Ziyaret Saatleri

Şanlıurfa veya bilinen eski adıyla Edessa halk hikâyelerinde ve dini inançlarda İbrahim Peygamber ve Kral Nemrud hikâyelerine konu olmuş bir şehirdir. Peygamberler şehri ve kutsal şehir gibi tanımlamalarla anılmış olan şehrin Nemrud tarafından kurulduğuna inanılmıştır.

İlginizi çekebilir / Tarihi Koza Han İpekçiler Çarşısı

Günümüzde geçmişe ışık tutan tarihiyle dünya çapında bilinen ve merak edilen bir şehirdir. Göbeklitepe kazıları başladığı günden bu yana tüm dünya gözlerini Şanlıurfa’ya çevirdi. Bölgenin insanlık tarihinin ilk tapınak yeri olduğunun düşünülmesi tarihte bilinen birçok şeyin farklı olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı. Şehrin yaklaşık 12 km kuzeydoğusunda, MÖ 10.000 yılına ait olduğu düşünülen ve dünyanın bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe bulunmaktadır. Göbeklitepe'nin keşfi ile birlikte bu bölgenin, tarım devriminin gerçekleştiği ilk insan yerleşimleri ağının bir parçası olduğu ve köklü bir tarihi geçmişinin bulunduğu ispatlanmış oldu. Bu yönüyle Şanlıurfa dünyaca ünlü arkeologlar tarafından oldukça merak edilen ve ziyaret edilen bir yer konumuna gelmiştir.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat

Son yıllarda Şanlıurfa'da birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. 1993 yılında şehir merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl'ün kuzeyinde yapılan bir keşif sonucu bulunan Urfa Adamı olarak adlandırılan insan şeklindeki tarih öncesine ait olduğu tahmin edilen heykel ile Urfa şehir merkezinde insan yerleşiminin tarihinin MÖ. 9500'e Neolitik Döneme kadar dayandığı görülmüştür.

Şanlıurfa’da bulunan Arkeoloji Müzesi bölgede keşfedilen bütün tarihi eser ve bulguların sergilendiği bir tarih kitabı nitelindedir. 2015 yılında görkemli bir yapıyla tekrar ziyarete açılan müze tarihe ışık tuttuğu için oldukça merak edilen ve ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir. Peki Şanlıurfa Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Ziyaret Saatleri

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat 1

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Hakkında

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin yeni binası 24 Mayıs 2015 tarihinde ziyarete açılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Kültür ve Turizm Bakanı olan Ömer Çelik tarafından açılışı yapılmıştır. Eski Şanlıurfa Müzesi’nin yerine geçen bu müzenin Türkiye’nin en büyük müzesi olduğu da ifade edilmektedir. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi içerisinde 73.800 arkeolojik ve etnografik eseri bir arada görmek mümkündür. Müzenin mimari yapısına bakıldığında, 3 katlı bir halde inşa edilen bu müzenin aynı zamanda da 24 bin metrekarelik bir alanda olduğu da görülmektedir. İçerisinde yer alan Edessa Mozaik Müzesi ise 33 bin metrekarelik bir boyuta sahiptir.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat 2

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi içerisinde 14 ana adet sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı bulunmaktadır. Arkeopark diye adlandırılan alanda ise kronolojik sıralanmış, döneminin mimari özelliklerini yansıtan yapı örnekleri ve deneysel arkeolojik çalışmalara uygun kazı eğitim alanı bulunmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat 3

Müzede bulunan diğer eserler de tarihi geçmiş için büyük önem arz etmektedir. Sergi salonlarında kronolojik olarak önce Paleolitik Döneme ait yüzey buluntuları ve canlandırmalar, Neolitik Döneme tarihlenen insan boyutlarında yapılmış kuşkusuz uygarlık tarihinin bilinen en eski gerçek heykeli "Balıklıgöl Adamı”, Göbeklitepe kazı buluntuları ve canlandırmaları, Nevali Çori Tapınağı, Kalkolitik, Tunç, Demir, Helenistik, Roma, Bizans ve Islami dönemlere ait en önemli eserler sergilenmektedir. Müzede çakmak taşından kesici aletler, deliciler, taş idoller, kaplar, pişmiş topraktan boyalı ve boyasız geometrik desenli seramikler, mühürler, ölü gömme küpleri (pithos), fayanstan yapılmış kolye taneleri; pişmiş topraktan mühür baskılı küp parçaları, silindir ve damga mühürler, figürinli kap parçaları, hayvan figürinleri, madeni eşyalar, takılar ve heykeller görmek mümkündür. Bu yönüyle Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi en eski tarihi geçmişi öğrenmek isteyenler için büyük bir rehber niteliğindedir. Bölgeyi ziyarete giden herkes tarafından mutlaka görülmesi gereken bir müzedir.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat 4

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi nerede, nasıl gidilir?

Şehir merkezinde bulunan otobüs duraklarından 63 numaralı otobüslere binerek müzeye ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla gitmek isterseniz adresi: Haleplibahçe, 2372. Sk. No:74/1, 63200 Eyyübiye/Şanlıurfa

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat 5

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Açılış/Kapanış Saatleri

Açılış Saati: 08:30

Kapanış Saati: 17:00

Gişe Kapanış Saati: 16:30

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat 6

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti 210 TL’dir. Müze kart geçerlidir

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi / Yalova Hayat 7

Paleotik döneme ait kalıntılar

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.