Hava Durumu

“SANAT VE ZANAAT ALKIŞ İSTER”

Yalova Sanatçılar Derneği Başkanı Ayşegül Arat, Yalova’daki sanat ve zanaat faaliyetleri hakkında gazetemize bir dizi açıklamada bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2023 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2023 10:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
“SANAT VE ZANAAT ALKIŞ İSTER”

Yalova Sanatçılar Derneği Başkanı Ayşegül Arat, derneğin Yalova’daki faaliyetleri ve sorunları hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Arat açıklamasında Yalova’da sanata ve zanaata değer verilmediğini vurgulayarak, derneğin yakın zamanda kapanabileceğini vurguladı.

YSD Başkanı Ayşegül Arat, “Yalova Sanatçılar Derneği, fayda odaklı, sanata ve zanaate gönül vermiş herkesin bir çatı altında paydaşları ile beraber buluştuğu dernek. Ancak içsel problemler nedeniyle yeterince verim sağlayamıyoruz. Hep bir ben kavgası var. Yardımlaşmaya açık bir olmadığımız için de tıkanmış vaziyetteyiz.” diyerek sözlerine başladı.

“Sanatçıların toplanabileceği bir mekan yok”

Arat, Yalova’da sanatçıların bir araya gelemediğini belirterek, “Yalova'da gerçekten bir sanat galerisinin olmaması, sanatçıların toplanabileceği bir mekanın olmaması çok büyük bir sorun. Sergi salonu sorunumuz var, sponsor sorunumuz var. Destekler olmayınca da tekil takılmaya başlıyoruz. Seramik atölyesi, çini atölyesi, resim atölyesi gibi parçalanmış puzzle gibiyiz. Demoralize oluyoruz. Kültür merkezimiz yok. Kültür Müdürlüğü'nün binası yok.” ifadelerini kullandı.

“Düğünlere çıkıp zurna çalıyoruz”

Arat, Yalova’da sanatçıların maddi kaygılar yaşadığını dile getirerek, “Sanat ve zanaat alkış ister. Bunu takdir eden bir toplum olmadığı için de beyhude bir debelenmeye gerek yok. O yüzden ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz. Resmen badana boya yapıyoruz, düğünlere çıkıp zuma çalıyoruz. Herkes sanat yaptığını zannediyor ancak maddi kaygı ile bakıyor. Sanat üretmek, tasarı demektir. insanı insan yapan yegane unsurdur. Bürokrasiye takılıp engellenmemeli.” dedi.

“Sanata gerçek değerini yüklemek zorundayız”

Yalova'da sanatın gelişmesi için neler yapılabileceğini açıklayan Arat, “Kişinin kendini özgür bir şekilde ifade edebilmesi açısından, başta eğitim sisteminde sanata daha fazla yer verilmesi gerekiyor. İnsanlar sanatı bilmediği için sadece yetenek olarak bakıyorlar. Hayır, her şey öğrenilebilir. Biz ön yargılarımızdan kurtulup, sanata eğitim, kültür anlamında gerçek değerini yüklemek zorundayız.” şeklinde konuştu.

Yalova Sanatçılar Derneği kapanabilir

YDS Başkanı Ayşegül Arat açıklamasında son olarak, “Bedenimizde her bir organın farklı bir işlevi var. Biz bir vücuduz. Bölünmüşlüğe gerek yok. Tek vücut olarak Yalova'da hizmet verelim. Ses getirelim. Ama yok. Bencilikten, egodan kaynaklı olarak istediğimiz yolu alamıyoruz. Husumetler giriyor araya, siyasi görüşler giriyor, bir türlü başarı sağlayamıyoruz. Bu derneğinde uzun vadeli olacağını sanmıyorum. Yakında kapanır.” dedi.

HABER/Furkan Karahasan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.