Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sabri Karaçam, “Hastane personeli afet eğitimi almalı”

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam olası bir deprem anında Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanabilecek panik ve kargaşanın önlenebilmesi için burada görev yapan güvenlik personellerine afet eğitimi verilmesinin çok büyük önemi olduğunu söyledi

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2024 05:48
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2024 05:48
Kaynak: Murat Can Aytemur
Sabri Karaçam, “Hastane personeli afet eğitimi almalı”

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 kez depreme yakalandığını dile getiren MAG-DER Başkanı Sabri karaçam her iki depremde de vatandaşların panik halinde sağa sola kaçışmalarına tanıklık ettiğini dile getirdi. Bu gibi durumlarda panik yapmadan hareket etmenin önemine değinen Karaçam, bunu hastanede görev yapan güvenlik personellerinin sağlayabileceğini ifade etti. Bu amaçla personellere mutlaka deprem öncesi, anı ve sonrasında neler yapılması gerektiği yönünde afet eğitimi verilmesi gerektiğini dile getiren Karaçam, MAG-DER olarak bunu yapabileceklerinin altını çizdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karaçam, “Gemlik 5.2 ve Yalova 4.3 depremlerine 2 kez Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yakalandım. Açıkçası ben sarsıntıları duymadım. Çevredeki vatandaşların kaçışmaya başladıklarını görünce deprem olduğunu anladım. İnsanlar bilinçsizce kaçıyordu. Önerim şu; olası depremlerde özel güvenlik personellerinin vatandaşları ikaz etmesi gerekir. Çünkü yıkıcı bir depremde kaçanlar izdiham yaşar. Elektrik kesilecektir ve insanlar muhtemelen çıkış noktalarına yönelecek ancak karanlık nedeni ile bulamayacaklardır. Jeneratörün devreye girmesi birkaç dakika alabilir. Geç kalması durumunda kapılar açılmayacak, depremin etkisiyle camlar kırılacak yaralanmalara neden olacaktı. O nedenle hastanede görev yapan güvenlik personelleri bunları önleyebilir. İnsanların çök-kapan yapmasını sağlayabilir. Biz hastanedeki güvenlik personellerinin mutlaka afet eğitimi alması gerektiğini dile getiriyoruz. MAG-DER olarak da bunu yaparız” dedi.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.