Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Robotlar insanları işsiz mi bırakıyor?

Son yıllarda çok hızlı gelişmeye başlayan yapay zekâ ve otomasyon teknolojisi bazı meslek dallarında egemen olmaya başladı. Yapay zekaların ilerleyen zamanlarda birçok meslek dalında aktif rol oynayacağı ve insanların çalışma hayatındaki rolünü elinden alacağıyla ilgili tartışmalar gitgide büyüyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2023 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2023 13:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Robotlar insanları işsiz mi bırakıyor?

Dünyadaki ekonomik eğilimleri inceleyen bir şirket olan McKinsey Global Institute, yeni çalışmasını yayınladı, buna göre gelecek yıllarda ABD'de istihdamın teknolojiden önemli ölçüde etkileneceği gerçeği ortaya çıktı. Araştırmaya göre, ABD'de 2030'a kadar yaklaşık 12 milyon çalışan işlerine azalan talep nedeniyle yeni meslekler bulmak zorunda kalacak.

Son birkaç yıldır başta ABD olmak üzere birçok ülkede, çalışanların daha iyi ücret ve iş-yaşam dengesi arayışıyla ortaya çıkan ve “Büyük İstifa” olarak adlandırılan iş değiştirme dalgası yaşanıyor. Ancak McKinsey araştırmacıları, milyonlarca kişinin 2030’a kadar istemeden iş değiştirmek zorunda kalacağı tahmininde bulundu. Bu kişilerin yaklaşık 9 milyonu tamamen yeni sektörlerde yeni işler bulmak zorunda kalabilir.

McKinsey’e göre bu durumdan en çok etkilenecek olanlar en düşük ücretli çalışanlar olacak. Michael Chui, Business Insider'a yaptığı değerlendirmede, 4 sektörde işlerin yüzde 75 oranında azalacağını söyledi. Chui, bu sektörleri “ofis destek, müşteri hizmetleri ve satış, gıda hizmetleri ve üretim” olarak sıraladı.

Son yıllarda yapay zekâ ve otomasyon teknolojilerinin gelişmesi insan gücüne olan talebi azaltmaya başladı.  İşlerin otomasyonu, ChatGPT gibi yapay zekâ teknolojilerinin yükselişiyle desteklenebilir. Araştırma, ABD’de şu andaki işlerin yüzde 30’unun 2030'a dek otomatikleştirilebileceğini gösterdi.

Bu durum önümüzdeki yıllarda yapay zekanın iş sektörüne nasıl aktif rol oynayacağının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.