Hava Durumu

Propolis ve Arı Sütü Kullanımına Dikkat!

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, aşırı propolis ve arı sütü kullanımının erken ergenlik ve erkeklerde meme gelişimine yol açtığını uyardı. Arıca, bu ürünlerin hekim kontrolünde ve uygun dozda kullanılması gerektiğini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2023 14:26
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2023 14:26
https://www.yalovahayat.com/
Propolis ve Arı Sütü Kullanımına Dikkat!

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, propolis ve arı sütü kullanımında son dönemlerde büyük artış olduğunu anlattı. Arı sütü ve propolis kullanımının özellikle bağışıklık sistemini çok yüksek düzeyde koruduğunu dile getiren Arıca, bu ürünlerin içinde östrojen dediğimiz kadınlık hormonu bulunduğunu belirtti.

Arıca, “Tabii bir takım uyarılarda da bulunmak gerekiyor. Özellikle propolis, arı sütü içinde östrojen dediğimiz kadınlık hormonu bulunmakta. Özellikle düzensiz kullanımlarda, uygun dozda kullanmayanlarda, hekim kontrolünde kullanmayanlarda ve merdiven altı üretimlerden bu östrojen maddesiyle beraber iki hastalık ön plana çıkmakta. Biri, erkeklerde meme gelişimi yani jinekomasti. Erkeklerde yoğun bir miktarda meme dokusu oluşmasına yol açmakta. İkincisi de çocuklarda ergenliğe erken girilmesi” diye konuştu.

Aşırı kullanım nedeniyle bu hastalıklarda son dönemlerdeki artışa dikkat çeken Prof. Dr. Arıca, şöyle devam etti; “Bu nedenle uygun dozda, hekim kontrolü dışında propolis kullanımlarında özelikle son dönemlerde erken ergenliğe girmede bu dönemlerde çok artış görülmekte. Bazı durumlarda da erkeklerde jinekomasti olaylarının, özellikle meme gelişimi erkeklerde büyümenin olması ön plana çıkmakta. Bu iki durumda propolis kullanımı sorgulanmaktadır. Propolis kullanıyor ise belli bir dönem propolis ve arı sütü kullanımına ara verilmelidir.”

Arıca, propolis ve arı sütü kullanımının faydalı olduğunu ancak hekim kontrolünde ve uygun dozda olması gerektiğini vurguladı.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.