Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Prof. Dr. Sertaç Dokuzlu, coğrafi işaretin önemini anlattı

Uludağ Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Prof. Dr. Sertaç Dokuzlu, Yalova’da gerçekleştirilen söyleşide coğrafi işaret hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2024 04:51
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2024 04:51
Kaynak: Serap Polat
Prof. Dr. Sertaç Dokuzlu, coğrafi işaretin önemini anlattı

Uludağ Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sertaç Dokuzlu, Yalova il Tarım ve Orman Müdürlüğü konferans salonunda, kurum personeline ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü personeliyle  “Coğrafi İşaret Nedir? Ne Kazandırır?” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

YALOVA’NIN COĞRAFİ İŞARET ALAN ÜRÜNLERİ DE DEĞERLENDİRİLDİ

Prof. Dr. Sertaç Dokuzlu coğrafi işaretlerin, ürünün kaynaklandığı coğrafi bölgeyi ve ürün kalitesini garanti etmeleri, ürünün tanınmışlığını ve katma değerini artırmaları; ait oldukları yöreye ekonomik katkı sağlamaları; üretici ve tüketicileri korumaları açısından önem taşıdığını aktardı. Coğrafi işaretli ürün yetiştiren bireysel çiftçilerin, diğer bölgelerdeki çiftçilerden farklı olduğunun bilinmesinin önemine değinen Dokuzlu, coğrafi işaretli ürünün ayırt edici özellikleri ve yıllar boyunca taşıdığı karakteristik özellikleri ile kökeninin diğer benzer ürüne göre avantaj sağladığını, ürünün bilinirliğinden dolayı yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki satış potansiyelini artırdığını aktardı. Coğrafi işaretli ürün yetiştiren çiftçilerin gelirlerindeki artışa dikkat çeken Sertaç Dokuzlu, coğrafi işaretin yerel kalkınmaya katkı sunması, köyden kente göçü önlemesi, yeni iş fırsatlarını ortaya çıkararak tarımın sürdürülebilir ve kalıcı olmasına öncülük etmesi noktasındaki katkılarının altını çizdi. Söyleşide ayrıca Yalova’nın coğrafi işaret alan Kivisi, Aronyası, Balı ve coğrafi işaret çalışmaları sürdürülen ürünleri de değerlendirildi. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Dokuzlu, coğrafi işaretin, belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağladığını vurguladı.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.