Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Panik atak nedir? Panik atak Belirtileri nelerdir? Panik atak Tedavisi nasıldır?

Günlük hayatta çevremizdeki insanlardan, televizyondan ya da internetten sıkça duyduğumuz bir terim var. Bu terim panik atak hastalığıdır. Evet, panik atak bir hastalıktır. Genellikle insanlar bu hastalığa sahip olan kişileri evhamlı, kuruntulu ve pimpirik olarak nitelendirir. Ancak panik atak, ilaç tedavisine başvurmaya kadar gidebilen ciddi bir hastalıktır.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2023 02:06
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 02:06
Kaynak: Aziz Selim
https://www.yalovahayat.com/
Panik atak nedir? Panik atak Belirtileri nelerdir? Panik atak Tedavisi nasıldır?

Günlük hayatta çevremizdeki insanlardan, televizyondan ya da internetten sıkça duyduğumuz bir terim var. Bu terim panik atak hastalığıdır. Evet, panik atak bir hastalıktır. Genellikle insanlar bu hastalığa sahip olan kişileri evhamlı, kuruntulu ve pimpirik olarak nitelendirir. Ancak panik atak, ilaç tedavisine başvurmaya kadar gidebilen ciddi bir hastalıktır.

Geçmiş dönemlerde panik atak çok sık görülmeyen bir rahatsızlıktı. Günümüzde ise herkes yaşamı boyunca en az bir kere panik atak krizi geçiriyor. Bunun nedeni değişen yaşam koşulları ve insan bünyesinin bu koşullara ayak uydurmakta zorlanması olmalı.

Panik Atak Nedir?

Panik atak, kişilerin nedensizce yoğun bir kaygı ve korku hissetmesi ile yaşadığı atak halidir. Atak sırasında kişi göğüs bölgesinde fiziksel bir ağrı hisseder ve kalp çarpıntısı başlar. Bu nedenle genellikle kalp kriziyle karıştırılır. Hasta, panik atak geçirirken aslında kalp krizi geçirdiğini düşünür. Her an ölebileceği düşüncesi hastanın yaşadığı kaygı ve korkuyu arttıracağından atağın şiddeti de artar.

İlk defa atak geçiriliyorsa hasta, panik atak hastası olduğunu bilmiyordur.  Bunun nedeni hastalığın belirtilerinin herkeste ve çok sık görülmesidir. Günümüzde bu hastalığın sık görülmesinin yanı sıra yaşanan her sıkıntılı ruh hali için de panik atak belirtisi denilemez. Kişiler kendilerinde panik atak olduğunu düşünüyorlarsa öncelikle teşhis için bir psikiyatriye görünmelidirler.

Panik Atak Nedenleri

Panik Atak Nedenleri

‘’Panik atak bir hastalıktır’’ dedik. Peki, bu panik atak hastalığının nedenleri nelerdir?

 • Aşırı stres: Günümüzde insanlar iş hayatı, okul hayatı, evlilik, sosyal çevre gibi içinde bulunduğu ortamlarda yaşadığı sıkıntılar dolayısıyla aşırı derecede stres yaşar. Stres,  kişinin psikolojik dengesini olumsuz etkiler. Bu durum birçok hastalığı olduğu gibi panik atağı da tetikler.
 • Genetik yatkınlık: Kesin kanıtlanmamasına rağmen genetik yatkınlığın da panik atak hastalığının ortaya çıkmasında rolü olduğu düşünülüyor.Kafein, alkol ve sigara tüketimi: Bu üç madde uyarıcı etkiye sahiptir. Beyin ve sinirleri etkilediği için panik atağı tetikleyen nedenler arasında sayılır.
 • Beyin: İnsan beyni, olmayan duygu ve düşünceler yaratabilir ve vücut bu durumu gerçek sanarak tepki verir. Kısacası beynin oluşturduğu korku ve kaygı hissi panik atak nedenlerinden biridir.
 • Fiziksel hastalıklar: Kalp ve kanla ilgili hastalıkları olan hastalar, genellikle çarpıntı ve nefes darlığı şikâyetleri yaşarlar bu durum panik atağı ortaya çıkarabilir. Sara hastalığı, kan seviyesindeki düşüklük ve tiroit bezlerinin fazla çalışması da panik atağa neden olabilir.

Panik Atak Belirtileri

Panik Atak Belirtileri

Hastalar panik atak mı yoksa gerçekten kalp krizi mi geçiriyor, nasıl anlayacaklar? Bu sorunun cevabı ancak panik atak belirtileri ve kalp kriziyle olan farkları bilinirse verilebilir. Panik atak belirtileri:

 • Kalp atış hızının aniden artması,
 • Göğüs kafesinde şiddetli ağrı,
 • Mide bulantısı,
 • Baş dönmesi ve denge kaybı,
 • Baygınlık geçirme,
 • Sıcak basması, terleme ve titreme,
 • Nefes darlığı, nefes alamamaktan korkma,
 • Ellerde his kaybı ya da kasılma,
 • Vücut tepkilerini kontrol edememe kaygısı,
 • Aniden ölme korkusu

Bu saydığımız maddeleri bir arada yaşayan insan mutlaka panik atak krizi geçiriyordur. Panik atak ve kalp krizi farkına değinecek olursak. Panik atakta göğüste hissedilen ağrı noktasal bir şekilde ve şiddetlidir. Ayrıca krizle birlikte aniden ortaya çıkar. Kalp krizinde ise göğsün tamamı, karın, kol ve sırt bölgesine yayılan bir ağrı vardır. Kalp krizi öncesinde kolda uyuşma, kalbe giden ufak ağrı ve kramp gibi belirtiler olur.

Panik Atak tedavisi

Panik Atak tedavisi

Panik atak tedavisi için öncelikle hastanın panik atak olduğunu kabul etmesi gerekir. Çünkü çoğunlukla hastalar çok daha ciddi, fiziksel bir rahatsızlıkları olduğunu ve doktorların onları anlamadığını düşünür. Bu durumda hiçbir tedavi yöntemini denemeyecek, denese de gerekli etkiyi göremeyecektir.

Panik atak psikolojik bir rahatsızlık olduğu için tedavisi için de psikolojik yöntemler uygulanır. Bunlar başta atağı tetikleyen olumsuz ortamlardan uzak durmak, sorunun üzerine gitmek ve psikolojik destek almak olmalıdır. Panik atak tedavisinde ilaç kullanımı da önerilmektedir. Doktor gözetiminde ilaç kullanımı hastanın kendini daha güvenli hissetmesini sağlayacaktır.

Kişi düşünme şeklini değiştirerek, küçük şeyleri problem haline getirme alışkanlığından kurtulmalıdır. Atak sırasında ise panik atak krizi geçirdiğinin bilincinde olup kendini sakinleştirme yoluna gitmelidir. Atak geçirirken nefes alamama korkusuyla hızlı nefes almaya çalışılır. Bu durumda hasta fazla oksijenden dolayı kasılır. Yapılacak en basit müdahale ise bir kese kâğıdı ya da poşetin içine doğru üfleyerek nefes almaya çalışmaktır.​

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.