Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öz güven mi? Özgüven mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de öz güven kelimesidir. Öz güven nasıl yazılır TDK, öz güven anlamı TDK, öz güven nedir, işte öz güven kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 14:53
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 14:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Öz güven mi? Özgüven mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre öz güven kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Öz güven sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Öz güven kelimesi öz güven şeklinde yazılır özgüven şeklinde yazımı yanlıştır. Öz güven kelimesinin doğru yazılışı öz güven şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "öz güven" biçiminde olmalıdır. Özgüven (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: Öz saygı

Özgüven (Yanlış kullanım)

Öz güven (Doğru kullanım)

Öz güven Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Öz güvenli olduğun sürece etkileyemeyeceğin insan yok.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.