Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Oral, Srebrenitsa Şehitlerini andı

Dr. Metin Oral, Srebrenitsa katliamının 29. yılında şehitleri anarken, “Her zaman Bosnalı kardeşlerimizin yanındayız” diye konuştu

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 03:20
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 03:20
Kaynak: Serap Polat
Oral, Srebrenitsa Şehitlerini andı

Dr. Metin Oral, “Avrupa’nın ortasında, herkesin gözü önünde büyük bir acıyı yaşatanları lanetliyor, göz yumanları da kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

En büyük insanlık trajedisi

Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa Katliamı, üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen hala yakın tarihin kanayan yarası olarak tazeliğini koruyor.

11 Temmuz 1995'te başlayan ve 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic emrindeki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü Srebrenista Katliamı, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendiriliyor. Aradan çeyrek asır geçmesine rağmen halen yüzlerce kurbanının kayıp olduğu bu büyük trajedi sadece Bosna Hersek'in değil tüm insanlığın adalet arayışının sembolü haline geldi.

“Unutulan soykırımlar tekrarlanır”

Dr. Metin Oral, “Avrupa’nın gözü önünde gerçekleşen Bosna soykırımının Boşnakların acılı tarihi olmuştur. Aliya İzzetbegoviç'in, 'Unutulan soykırımlar tekrarlanır' ifadesi çok önemli. Biz de unutmadığımızı, unutmayacağımızı tüm dünyaya deklere ediyoruz. Dünyanın başka yerlerinde ve yine Balkan coğrafyasında yeni soykırımlar olmaması adına kardeşlerimizin mücadelelerinin ortağı olduğumuzu ifade ediyoruz. Bu vesileyle, bir kez daha Bosna’da hayatını kaybeden soydaşlarımızı rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.